تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071613

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

بررسی کنکور کارشناسی ارشد مجموعه حقوق


تاریخ :    ۱۳۹۶/۳/۲۸     بازدید :    ۵۸۵

بررسی کنکور کارشناسی ارشد مجموعه حقوق

"سامانه صدای مشاور تحصیلی"

مشاوره دهنده تخصصی کارشناسی ارشد کلیه رشته ها

برای تماس با مشاورین ما تنها با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره  9099071613  تماس بگیرید.

تماس از 8 صبح تا 12 شب

حتی ایام تعطیل

بررسی کنکور کارشناسی ارشد 92 مجموعه حقوق 

حقوق مدنی

تعداد سؤالات مثل سال هاي قبل 20 سؤال بود اما آزمون امسال نسبت به سال‌هاي گذشته بسيار تغيير کرده است. ازجمله اينکه سؤالات اکثرا در قالب مساله مطرح گرديده اند و از آوردن خود عبارات قانون اجتناب شده است و بايستي گفت که مفهومي‌تر هستند.

در خصوص بودجه بندي بايد اذعان کرد که تغييرات به صورت عمده بوده است. در سال‌هاي گذشته از قسمت وقايع حقوقي سؤال به ندرت طرح مي شد يا اصلا طرح نمي‌شد، همچنين در بخش مدني 8 اين تغييرات وجود داشت.

در بخش مدني1( اشخاص و محجورين )2 سؤال که تفاوت چشمگيري وجود نداشت ، همچنين در بخش مدني 2 (اموال و مالکيت)1 سؤال، در قسمت مدني 3 (اعمال حقوقي) 4 سؤال، در بخش مدني 5 (خانواده) 1 سؤال، از بخش مدني 4 (وقايع حقوقي) 5 سؤال طرح شده بود که در آزمون سال‌هاي گذشته حداکثر 1 سؤال طرح مي‌گرديد، از بخش مدني 6 و 7 (عقود معين) 3 سؤال آمده بود در حالي که سال‌هاي گذشته 5-6 سؤال از اين بخش مطرح مي‌شد، در مورد مدني 8 (شفعه، وصيت و ارث) که سال‌هاي گذشته 1يا 2 سؤال از آن مطرح مي‌گرديد امسال 5 سؤال (شفعه1، وصيت2 وارث 2 سؤال) مطرح شده بود.

با توجه به نحوه طرح سؤالات بايستي گفت که داوطلبان بايستي سعي نمايند نسبت به تمام مباحث تسلط کافي پيدا نمايند.


حقوق مدنی (خانوادگی)

در آزمون سال 1392 در درس آيين دادرسي مدني (خانوادگي) از مبحث صلاحيت 2 سؤال، نحوه اقامه دعوا، دادرسي و تصميمات دادگاه 5 سؤال، شكايت از رأي 1 سؤال، طواري دادرسي سؤالي مطرح نشد، آيين‌هاي ويژه 1 سؤال، داوري 1 سؤال و از اجراي احكام 5 سؤال مطرح شده است.

داوطلباني كه درس آيين دادرسي مدني را براي گرايش حقوق خصوصي به صورت كامل مطالعه كرده باشند مي‌توانند به درصد خوبي در اين درس برسند.


سازمانهای بین المللی

در درس (حقوق سازمانهای بین المللی) که در زمره منابع امتحانی گرایش حقوق بشر قرار دارد. تفاوت چندانی نسبت به سالهای گذشته مشاهده نمیشود و کماکان قسمت عمده سؤالات از مباحث مربوط به سازمان ملل متحد مطرح میشود و دیگر سازمانهای جهانی و منطقهای در درجه دوم اولویت قرار دارد. در آزمون امسال نیز منشور ملل متحد و کتاب سازمانهای بینالمللی دکتر رضا موسی زاده منبع اصلی طراحی سؤالات بودهاند.


حقوق خصوصی
دروس حقوق تجارت و آیین دادرسی مدنی

آزمون کارشناسی ارشد رشته حقوق سال 92،بهمن ماه 91 در یک روز و به مدت 120 دقیقه برگزار شد .تعداد سوالات دروس مربوط به حقوق خصوصی همانند سال گذشته بودو تغییری دیده نشد.حتی بودجه بندی طرح سوالات با اندکی اغماض شبیه به سال گذشته و کاملا قابل پیش بینی بود،به این صورت که از 15 سوال مربوط به حقوق تجارت ،از مبحث معاملات تجاری 1سوال ،از مبحث شرکت ها 6 سوال ،از مبحث اسناد تجاری و ورشکستگی هر کدام 4سوال طرح شده بود.در یک تحلیل کلی اگرچه هر 4 سوال مربوط به اسناد تجاری عملا از مبحث ظهرنویسی اسناد تجاری طرح شده بود واین تمرکز به نظر پسندیده نمی آید اما نحوه ی طرح سوالات این درس نشان می دهد که تسلط بر قانون تجارت کلید موفقیت دانشجویان در پاسخ گویی به سوالات این درس می باشد .در مبحث شرکت های تجاری همانند سال های پیشین بیشتر سواالات از لایحه ی سال 47 مربوط به شرکت های سهامی طرح شده بود که کاملا قابل پیش بینی بود .

در درس آیین دادرسی مدنی مطابق روند سال های پیشین و البته با توجه با حجم گسترده منابع مطالعاتی دانشجویان ،در نگاه اول پراکندگی بیشتری در طرح سوالات دیده می شود ،به این صورت که مبحث صلاحیت 3 سوال ، مبحث سازمان قضاوتی ایران 2 سوال ،دستور موقت و تامین خواسته هرکدام 1 سوال، دادخواست و شرایط آن 1 سوال ،طرق اعتراض 3 سوال ،احکام و قرار ها 1 سوال ،داوری ،اجرای احکام و ادله ی اثبات دعوا هرکدام 1 سوال را به خود اختصاص داده بودند.

سوالات آیین دادرسی مدنی نسبت به سال گذشته نیاز به دقت و هوشیاری بیشتری داشتند اگرچه با مطالعه منابع پاسخ گویی به سوالات این درس در نهایت نباید دشوار می بود، چرا که قریب به اتفاق سوالات به عینه در کتب منبع مورد مطالعه دانشجویان دیده می شود .


حقوق جزای اختصاصی

تعداد سؤالات امسال درس حقوق جزاي اختصاصي كما في السابق بيست سؤال بود. يازده سؤال به جزاي اختصاصي يك (جرايم عليه اشخاص)، پنج سؤال به جزاي اختصاصي دو (جرايم عليه اموال و مالكيت) و چهار سؤال به جزاي اختصاصي سه (جرايم عليه امنيت و آسايش عمومي) اختصاص داشت. در نگاه اول به سؤالات اين درس، تعداد سؤالات جرايم عليه اشخاص خودنمايي مي‌كند چرا كه بيش از هر سال از اين دسته جرايم سؤال طراحي شد. همين امر سببي شد تا توازن طراحي سؤالات در سه دسته كلي جرايم (جرايم عليه اشخاص، اموال و امنيت) آن طور كه بايد، نباشد.

همانطور كه مي‌دانيم جرايم عليه اشخاص به دو دسته‌ي جرايم عليه تماميت جسماني و جرايم عليه شخصيت معنوي تقسيم مي‌شود. از يازده سؤال مربوطه تنها يك سؤال به جرايم عليه شخصيت معنوي اختصاص داشت. از پنج سؤال مربوط به جرايم عليه اموال و مالكيت نيز دو سؤال مستقيماً به سرقت و يك سؤال به خيانت در امانت مربوط مي‌شود. دو سؤال ديگر نيز كاملاً زيركانه و دقيق طراحي شده بود كه در واقع نسبت به كلاهبرداري، سرقت و خيانت در امانت دوران وجود داشت. البته اين دو سؤال براي داوطلباني كه نكات هر جرم را دقيق مطالعه كرده‌اند چندان دشوار نبود. در چهار سؤال مربوط به جرايم عليه امنيت يك نوآوري ديده مي‌شود. در اين مورد براي اولين بار از قانون جرايم رايانه‌اي مصوب 1388 سؤالي مربوط به جعل رايانه‌اي طراحي شد. سه سؤال ديگر نيز مربوط به مباحث جعل و استفاده از سند مجعول، قلب سكه و رشا و ارتشاء بود.

در مجموع سؤالات جزاي اختصاصي جدا از تقسيم‌بندي تعداد سؤالات، از نظر كيفيت در سطح استاندارد و خوبي طراحي شده بود. به نظر مي‌رسد همچنان چون گذشته، كتاب اصلي مورد نظر طراحان محترم جهت گزينش و طراحي سؤالات، سه كتاب جرايم عليه اشخاص، جرايم عليه اموال و مالكيت و جرايم عليه امنيت و آسايش عمومي دكتر حسين ميرمحمد صادقي مي‌باشد.


حقوق مدنی (تعهدات)

حقوق مدني (تعهدات) آزمون امسال به نسبت سال گذشته از لحاظ بودجه‌بندی تغییراتی داشته که بارزترین آن این است که سؤالات صرفاً از بخش تعهدات قراردادی (مدنی 3 یا اعمال حقوقی) طرح شده بودند و سؤال از تعهدات غیر قراردادی مطرح نبوده است. در حالی که سال‌های گذشته از بخش وقایع حقوقی (مدنی4) هم 3 یا 4 سؤال مطرح می‌گردید.

بودجه‌بندی این بخش از آزمون بدین نحو می‌باشد: تقسم‌بندی عقود 1سؤال، شرایط اساسی صحت معاملات 4سؤال، طرفین معامله 1سؤال، شروط ضمن عقد 2 سؤال، اجرای تعهدات 1 سؤال، بحث سقوط تعهدات 4سؤال، بحث خیارات 2 سؤال.

دراین بخش از سؤالات طراحان بیشتر به سمت آوردن مسأله متمایل شده‌اند تا اینکه متن قانون را به عنوان سؤال طرح کنند.


حقوق تجارت

آزمون کارشناسی ارشد رشته حقوق سال 92، بهمن ماه 91 در یک روز و به مدت 120 دقیقه برگزار شد. تعداد سؤالات دروس مربوط به حقوق خصوصی همانند سال گذشته بود و تغییری دیده نشد. حتی بودجه‌بندی طرح سؤالات با اندکی اغماض شبیه به سال گذشته و کاملاً قابل پیش‌بینی بود. به این صورت که از 15 سؤال مربوط به حقوق تجارت، از مبحث معاملات تجاری 1سؤال، از مبحث شرکت‌ها 6 سؤال، از مبحث اسناد تجاری و ورشکستگی هر کدام 4 سؤال طرح شده بود. در یک تحلیل کلی اگرچه هر 4 سؤال مربوط به اسناد تجاری عملاً از مبحث ظهرنویسی اسناد تجاری طرح شده بود و این تمرکز به نظر پسندیده نمی‌آید اما نحوه‌ی طرح سؤالات این درس نشان می‌دهد که تسلط بر قانون تجارت کلید موفقیت دانشجویان در پاسخ‌گویی به سؤالات این درس می‌باشد. در مبحث شرکت‌های تجاری همانند سال‌های پیشین بیشتر سواالات از لایحه‌ی سال 47 مربوط به شرکت‌های سهامی طرح شده بود که کاملاً قابل پیش‌بینی بود.


آیین دادرسی مدنی

در درس آیین دادرسی مدنی مطابق روند سال‌های پیشین و البته با توجه با حجم گسترده منابع مطالعاتی دانشجویان، در نگاه اول پراکندگی بیشتری در طرح سؤالات دیده می‌شود، به این صورت که مبحث صلاحیت 3 سؤال، مبحث سازمان قضاوتی ایران 2 سؤال، دستور موقت و تأمین خواسته هر کدام 1 سؤال، دادخواست و شرایط آن 1سؤال، طرق اعتراض 3سؤال، احکام و قرارها 1سؤال، داوری، اجرای احکام و ادله‌ی اثبات دعوا هرکدام 1سؤال را به خود اختصاص داده بودند.

سؤالات آیین دادرسی مدنی نسبت به سال گذشته نیاز به دقت و هوشیاری بیشتری داشتند اگرچه با مطالعه منابع پاسخ‌گویی به سؤالات این درس در نهایت نباید دشوار می‌بود، چرا که قریب به اتفاق سؤالات به عینه در کتب منبع مورد مطالعه دانشجویان دیده می‌شود .


حقوق بین الملل خصوصی

در درس (حقوق بین الملل خصوصی) نیز همانند حقوق اساسی تا سالهای قبل اساس طراحی سؤالات بر مبنای تکرار تستهای سال قبل از مباحث کاملاً مشخص بود (به همین دلیل تعداد کسانی که در این درس به 100 درصد سؤالات پاسخ میدادند بسیار بالا بود)، در آزمون امسال نیز ضمن آنکه این ساختار سنتی تا حدودی ادامه یافته است، اما سعی طراحان سؤال در مفهومی کردن سؤالات و نیز گریز از تکرار تستهای گذشته عملا باعث شده تا سؤالات این درس نیز نسبت به سالهای گذشته سختتر باشد.


حقوق مدني (اشخاص، وصيت و ارث)

اين درس براي گرايش حقوق خانواده مي‌باشد و فقط داوطلبان اين گرايش به اين سؤالات پاسخ مي‌دهند. از مبحث اشخاص 4 سؤال، خانواده 2 سؤال، وصيت 7 سؤال و از مبحث ارث 2 سؤال مطرح شده است. هنگامي كه داوطلب حقوق خصوصي هر هشت حقوق مدني را به صورت كامل مطالعه كرده باشد به صورت كامل مي‌توانند به اين سؤالات پاسخ دهند.


حقوق اساسی

در درس (حقوق اساسی) کاملاً ساختار سنتی طراحی سؤال در هم ریخته شده بود، غالباً در سالهای گذشته بر این منوال عمل می شد که از 15 سؤال در این درس 5 سؤال از متن کتاب، بایستههای حقوق اساسی دکتر ابوالفضل قاضی (شریعت پناهی) و 10 سؤال باقی مانده را از متن اصول قانون اساسی و جلد دوم کتاب حقوق اساسی دکتر هاشمی طراحی مي‌شد و این امر موجب شده بود تا سؤالات درس حقوق اساسی به نوعی دچار تکرار گردد و غالب دانشجویان میتوانستند با تمرین بر تستهای سالهای گذشته به بخش عمدهای از سؤالات این درس پاسخ گویند. در آزمون 92 طراحان سؤال با اشراف کامل بر این امر سعی کردند تا ضمن حفظ منابع اصلی این درس که پیش‌تر بیان گردید، سؤالات را مفهومیتر و استدلالیتر نمایند بنابراین سؤالات حقوق اساسی آزمون امسال از سالهای گذشته سختتر بوده است.


حقوق ارتباطات

درس حقوق ارتباطات داراي 15 سؤال مي‌باشد، كه سؤالات امسال تقريباً هم سطح با سؤالات سال گذشته بوده است.

در سؤالات امسال از مباحث قوانين فعلي ايران در مورد مطبوعات 3 سؤال، اولين قوانين مطبوعات ايران و دوره مشروعيت 2 سؤال، كنفرانس‌هاي جهاني حقوق ارتباطات 2 سؤال، كليات حقوق ارتباطات 2 سؤال، مصوبات شوراي اروپا 3 سؤال، نظام مطبوعاتي كشورهاي اروپايي 1 سؤال و نظام كنوانسيون‌ها در مورد آزادي مطبوعات 2 سؤال مطرح شده بود. لازم به ذكر است كه سؤالات حقوق ارتباطات امسال با خواندن منابع به طور دقيق به صورت كامل قابل پاسخ‌گويي بودند.


حقوق اداری

در خصوص سؤالات آزمون کارشناسی ارشد حقوق اداری ابتدا اشاره به چند نکته کلی ضروری می باشد .نخست این که بخش عمده ای از مباحث تحلیلی این درس محل مناقشه و اختلاف صاحب نظران این رشته حقوقی می باشد و از این رو گاه آرای متعددی در خصوص مسئله ای واحد به چشم می خورد. به همین دلیل روند کلی طرح سؤالات در درس مورد بحث بیشتر با اتکا به قوانین میباشد. دوم آنكه در آزمونهای برگزار شده در سالهای اخیر بر قوانین مختلفی متمرکز بودهاند. اما قوانینی که در صدر لیست قوانین مورد مطالعه قرار دارند قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون دیوان عدالت اداری میباشند. نکته سوم که در راستای نکته اول قرار دارد توجه به مطالعه همه قوانین مربوط به مبحث حقوق اداری از صدر لیست تا انتها ميباشد. زیرا به دلیل فوقالذکر مطالعه قوانین در آزمون درس مورد اشاره از اهمیتی حیاتی برخوردار میباشد.

سؤالات آزمون کارشناسی ارشد سال 92 در مقایسه با آزمون سال 91 از میان قوانین، بیشتر بر قانون مدیریت خدمات کشوری متمرکز بود. سؤالات را از لحاظ سطح تحلیلی میتوان در سه دسته طبقهبندی نمود؛ سؤالات ساده، متوسط ضعیف و متوسط قوی. اما جنبه مثبت این آزمون درعدم طرح سؤالات دشوار است، بدین معنا که با مطالعه دقیق منابع و تحلیل و توجه دقیق قابل حل نباشد .

با توجه به مطالب اخیر به چند توصیه اشاره ميكنيم:

نخست تهیه لیستی دقیق و به روز (قوانین همراه با آخرین اصلاحات) از قوانین مرتبط با آزمون حقوق اداری دوم ابتدا قوانین مذکور را مطالعه کنید و آنگاه به مطالعه کتاب انتخابی خویش به عنوان منبع مطالعه اقدام نمایید.


حقوق جزای عمومی

تعداد سؤالات اين درس مانند سال قبل، پانزده سؤال بود. در اين درس توازن تعداد سؤالات به خوبي رعايت شده است؛ به گونه‌ايي كه سهم هر كدام از بخش‌هاي جزاي عمومي يك، دو و سه (البته با اين فرض كه علل موجهه‌ي جرم را در ذيل سرفصل حقوق جزاي عمومي دو قرار دهيم) پنج سؤال مي‌باشد. طراحان تقريباً از تمامي مباحث مهم حقوق جزاي عمومي لااقل يك سؤال طراحي كرده‌اند. امسال بعد از حدود دو سال، مجدداً از مبحث «قلمرو اجراي قانون در مكان» تست طراحي شد. از نوآوري‌هاي سؤالات كنكور 92 در اين درس، طراحي سؤال از مبحث «مسئوليت نيابتي» مي‌باشد كه در چند سال اخير چندان به اين مبحث توجهي نمي‌شد. از مواردي كه در كنكور امسال در اين درس كم مشاهده نشد،سؤالات تكراري (منظور سؤالاتي كه در سال‌هاي پيش نيز در كنكور آمده بودند) بود. اين امر سبب شد تا تقريباً داوطلباني كه در حد متوسط مطالعه كرده بودند به داوطلباني كه در سطح خوب و عالي بودند، نزديك شده و چندان تفكيك و تميز آنها از نظر علمي مشخص نباشد. ايرادي كه مي‌توان بر آزمون امسال حقوق جزاي عمومي وارد كرد، مربوط به نحوه نگارش و طراحي سؤال 215 از دفترچه مي‌باشد كه چنانچه به صورت روشن‌تري به رشته تحرير درمي‌آمد بهتر بود. در مجموع سؤالات اين درس در حد قابل قبولي بود. به نظر مي‌رسد منبعي كه بيشتر مورد نظر طراحان قرار گرفته، قانون مجازات اسلامي و محشاي آن مي‌باشد. البته با مطالعه‌ی كتب اصيل حقوق‌داناني چون مرحوم دكتر رضا نوربها و دكتر اردبيلي سؤالات كنكور به راحتی قابل پاسخ‌گويي بودند.


متون فقه

آزمون کارشناسی ارشد کلیه گرایش‌های حقوق در یک روز برگزار شد و تعداد سؤالات درس متون فقه همانند سال‌های گذشته 20 سؤال بود. از لحاظ بودجه‌بندی همانند سال‌های گذشته حدود 5-7 سؤال از شرح لمعه و 13-15 سؤال از کتاب تحریر الروضه سؤال آمده بود. در سؤالات امسال مباحثی چون: وقف (1 سؤال)، وصیة (1سؤال)، حدود ـ قذف ـ (2سؤال)، حدود ـ زناـ (1سؤال)، نکاح (2سؤال)، طلاق(1سؤال)، ارث (1سؤال)، متاجر (2سؤال)، عاریة (1سؤال) و مزارعه (2سؤال) از کتاب تحریر الروضة طراحي شده بود و مباحث: حدود ـ محاربه ـ (1سؤال)، اقرار (1سؤال)، حدود ـ شرب خمر (1 سؤال)، رهن (1 سؤال) و متاجر (1 سؤال) از کتاب شرح المعة طراحی شد.

سؤالات سال 91 و 92 با سؤالات سال‌های گذشته تفاوت داشت به نحوی که می‌توان آنها را سهل و ممتنع نامید. سؤالاتی که ظاهر آنها ساده و دارای متن و پاسخ کوتاه می‌باشد اما پاسخ دادن به آنها مشکل است. بر خلاف سال‌های قبل از 91، سؤالات امسال داراي متن‌هایی نسبتاً کوتاه بود اما پاسخ سؤالات و چینش گزینه‌ها بسیار دقیق طراحی شده بود به نحوی که آنچه که برای پاسخ به سؤالات لازم بود، تسلط کامل به مفاهیم کلیدی و نکات ریز درس بود. اما در سال‌های قبل از 91 که متن سؤالات و پاسخ‌های آنها معمولاً طولانی بود، توانایی تحلیل سؤال و درک مطلب برای پاسخ‌گویی به سؤال مهم بود. نکته دیگر اینکه همچون سال‌هاي گذشته بیشتر سؤالات از قسمت‌هایی طراحی شده بود که در کتب حقوقی به آنها اشاره نمی‌شود و همچنین پراکندگی سؤالات در مباحث متفاوت نسبتاً رعایت شده بود، اما وجود 5 سؤال از حدود، تقریباً امر جدیدی بود.


حقوق بین الملل عمومی

در یک نگاه کلی آزمون کارشناسی ارشد سال 92 از آزمون سال گذشته (91) سختتر و مفهومی تر بوده است .

در درس (حقوق بین الملل عمومی) تفاوت چندانی نسبت به سالهای گذشته مشاهده نمیشود، چه در سطح سؤالات و چه در مباحثی که غالباً سؤالات از آن مباحث طرح میشدند. جز این که مبحث حقوق دریاها در آزمون امسال فقط یک سؤال را به خود اختصاص داده بود و با توجه به اهمیت این مبحث این امر کمی عجیب به نظر میرسید. اما مبحث حقوق معاهدات و منابع حقوق بینالملل کماکان قسمت عمده سؤالات را به خود اختصاص داده است. گفتنی است که در آزمون امسال مبحث مسئولیت بینالمللی و به خصوص طرح 2001 کمیسیون حقوق بینالملل در مورد مسئولیت دولتها مورد توجه ویژه طراحان قرار گرفته است.


آیین دادرسی کیفری

تعداد سؤالات مربوط به اين درس مانند كنكورهاي 90 و 91، داراي 15 سؤال بود. آنچه كه بيش از هر چيز در سؤالات امسال جلب توجه مي‌كند، عدم تقسيم تعداد سؤالات در دو بخش آيين دادرسي كيفري يك و دو مي‌باشد. چرا كه از پانزده سؤال، تنها سه سؤال مباحث مهم مندرج در آيين دادرسي كيفري يك و دوازده سؤال مهم آيين دادرسي كيفري 2 مي‌باشد. آنچه كه تعجب برانگيز است عدم وجود سؤالي در مورد مباحث مهمي چون نظام‌هاي دادرسي، موانع تعقيب، قرارهاي تأميني، خاتمه تحقيقات مقدماتي، قرارهاي نهايي و موارد اختلاف بازپرس و دادستان بود. حتي در مورد دوازده سؤال مطرح از آيين دادرسي كيفري دو، پنج سؤال از مباحث تجديد نظر و دو سؤال از اجراي احكام طراحي شده بود. اين در حالي است كه از مباحث مهمي چون اعاده دادرسي، واخواهي، صلاحيت دادگاه‌هاي عمومي، انقلاب، كيفري انسان، ويژه روحانيت و... سؤالي مطرح نبود. مباحثي كه مؤيد اهميت آنها، آراء وحدت رويه‌ي متعددي است كه در چند سال اخير توسط ديوان عالي كشور صادر شده است. شايد طراحان امسال اين درس، به دنبال غافلگير كردن داوطلبان بودند!!!

از نكات منفي سؤالات اين درس، عدم وجود سؤال تحليلي است. اصلي‌ترين منبع مورد نظر طراحان متن قانون آيين دادرسي كيفري مصوب 78، قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب 81، آيين‌نامه‌ي آن و ساير قوانين مربوطه بوده است. به طور كلي، سطح سؤالات اين درس متوسط رو به دشوار مي‌باشد. البته با چشم‌پوشي از عدم طراحي سؤال از مباحث مهم دادرسي كيفري، شايد اين نوع سؤالات تميز داوطلبان قوي از متوسط را خوب نشان دهد و اين پررنگ‌ترين مزيت سؤالات امسال بود.


اصول فقه

در آزمون كارشناسي ارشد سال 1392 در درس اصول فقه از مبحث الفاظ كه شامل اوامر، نواهي، مفهوم و منطوق عام و خاص و... مي‌باشد 6 سؤال، حجت 4 سؤال، مستقلات عقليه 1 سؤال، اصول عليه 2 سؤال و تعارض ادله 1 سؤال مطرح شده است.

اين درس مخصوص گرايش معارف اسلامي و حقوق (حقوق خانواده) مي‌باشد و پذيرش در اين گرايش فقط براي واحد خواهران دانشگاه امام صادق (ع) صورت مي‌پذيردو در كنار اين درس زبان، متون فقه، حقوق جزا و آيين دادرسي كيفري، حقوق مدني (اشخاص تا وصيت و ارث)، آيين دادرسي مدني (دعاوي خانوادگي) بايد به صورت كامل خوانده شود

مشاورین سامانه صدای مشاور تحصیلی پاسخگوی سوالات شما پیرامون کنکور کارشناسی -کارشناسی ارشد -دکتری وکلیه رشته ها می باشندجهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مطلب با مشاورین صدای مشاور تماس حاصل نمایید  

تماس از تلفن ثابت بدون کد ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۳

 پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب ( حتی ایام تعطیل )


** به امید روزهایی بهتر و آینده ای بدون پشیمانی از انتخاب های ناآگاهانه گذشته **

کلمات کلیدی : بررسی کنکور کارشناسی ارشد 92 مجموعه حقوق بررسی کنکور کارشناسی ارشد ارشد 92 مشاوره کنکور برنامه ریزی کنکور ارشد سراسری کارشناسی ارشد ارشد ارشد ازاد ارشد سراسری ارشد ازاد94 ارشد ازاد94 ارشد سراسری 94 ارشد سراسری94 منابع ارشد رشته های ارشد رشته های کارشناسی ارشد منابع ارشد ازاد منابع ارشد سراسری منابع ارشد مدیریت منابع ارشد روانشناسی منابع ارشد روانشناسی 94 ثبت نام ارشد ثبت نام ارشد ازاد ثبت نام ارشد سراسری تاریخ نحوه ثبت نام ارشد تاریخ نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد تاریخ زمان ثبت نام ارشد ازاد تاریخ زمان ارشد سراسری زمان نحوه ثبت نام ارشد ازاد زمان چگونگی ارشد ازاد تاریخ نحوه ثبت نام ارشد ازاد 94 تاریخ نحوه ثبت نام ارشد ازاد94 95 چگونگی ثبت نام ازمون ارشد 94 95 نحوه ثبت نام ارشد ازاد 94 95 ثبت نام ارشد سراسری تاریخ ثبت نام ارشد سراسری تاریخ زمان نحوه ثبت نام ارشد سراسری زمان چگونگی ثبت نام ارشد سراسری ارشد سراسری94 95 ارشد سراسری 94 95 برنامه ریزی ارشد برنامه ریزی ازمون ارشد برنامه ریزی ازمون ارشد ازاد برنامه ریزی ازمون ارشد سراسری چگونگی برنامه ریزی رتبه های برتر ارشد نحوه برنامه ریزی ارشد سراسری برنامه ریزی رتبه های برتر ارشد سراسری زمان ازمون ارشد تاریخ ازمون ارشد تاریخ ازمون ارشد سراسری زمان برگزاری ازمون ارشد ازاد تاریخ برگزاری ارشد سراسری زمان ازمون ارشد ازاد 94 95 نتایج ارشد ازاد نتایج ارشد سراسری تاریخ نتایج ارشد ازاد زمان نتایج ارشد سراسری تاریخ زمان اعلام نتایج ارشد ازاد تاریخ اعلام نتایج ارشد سراسری نتایج نهایی ارشد نتایج نهایی ارشد ازاد نتایج نهایی ارشد سراسری زمان نحوه اعلام نتایج ارشد ازاد زمان چگونگی نتایج نهایی ارشد ازاد زمان چگونگی اعلام نتایج نهایی ارشد سراسری 94 95 زمان نتایج نهایی ارشد سراسری 94 95 کارنامه ارشد ازاد کارنامه ارشد سراسری کارنامه ازمون ارشد ازاد کارنامه ازمون ارشد سراسری منابع ارشد 93 94 منابع ارشد مهندسی منابع ارشد پزشکی منابع ارشد علوم پایه منابع ارشد انسانی منابع ارشد هنر منابع ارشد ازاد94 95

سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 2 و 2
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
انتخاب رشته حضوری

نرخ مشاوره %30 ارزانتر از بقیه