تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071613

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

چگونه برای امتحانات درس بخوانیم؟


تاریخ :    ۱۳۹۴/۵/۸     بازدید :    ۱۳۹۰

چگونه برای امتحانات درس بخوانیم؟

"سامانه صدای مشاور تحصیلی"

مشاوره دهنده تخصصی 

برای تماس با مشاورین ما تنها با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره  9099071613  تماس بگیرید.

تماس از 8 صبح تا 12 شب

حتی ایام تعطیل

چگونه برای امتحانات درس بخوانیم؟

در مدرسه درس بخوانید

درس خواندن برای امتحان باید خیلی قبل از اینکه بفهمید امتحان دارید شروع شود. با یادداشت برداری خوب سر کلاس میتوانید یک تکنیک خوب برای درس خواندن را یاد بگیرید. یادداشت برداری راهی برای به خاطر سپردن چیزهایی است که یاد گرفته اید یا خوانده اید.

یک رمز یادداشت برداری این است که چیزهای مهمی که معلم میگوید یا روی تخته مینویسد را بنویسید. اگر چیزی را جا انداختید، میتوانید بعد از کلاس از معلمتان سوال کنید. موضوع بندی و تیتر گذاشتن برای چیزهایی که مینویسید هم خیلی خوب است و باعث میشود بتوانید یادداشتهایتان را راحت تر مرور کنید. این یعنی ممکن است مجبور شوید یادداشتهایتان را در خانه یا در زنگهای تفریح در مدرسه پاکنویس کنید.متاسفانه در بیشتر مدرسه ها به بچه ها آموزش داده نمیشود که چه طور در کلاس یادداشت برداری کنند. به خاطر همین باید خودتان تجربه کنید تا بهترین راه یادداشت برداشتن سر کلاس را یاد بگیرید پس ناامید نشوید.

زمان بندی

وقتی مینشینید که درس بخوانید، فکر کنید که برای خواندن هر فصل به چه مدت زمان نیاز دارید، این باعث میشود سردرگم نشوید.اگر امروز سه شنبه است و شنبه بعد آن سه امتحان را دارید، ببینید برای هر درس به چند روز و چند ساعت زمان نیاز دارید. باید ببینید کدام درسها یا موضوعات سخت تر هستند و به زمان بیشتری نیاز دارند تا بتوانید برنامه ریزی کنید و برای هر درس وقت کافی اختصاص دهید.

یک راهکار دیگر «خرد کردن» است. یعنی موضوعات حجیم و سخت را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید. مثلاً اگر باید دو دوره تاریخی طولانی را در درس تاریخ بخوانید، میتوانید آن را دو سال دو سال تقسیم کنید.حالا باید ببینید که چه مدت پشت سر هم میتوانید درس بخوانید. بعضیها نمیتوانند بیشتر از ۴۵ دقیقه تمرکز کنند و لازم دارند که بعد آن کمی استراحت کنند. اگر میبینید که موقع درس خواندن حواستان پرت میشود و فکرتان به جاهای دیگر میرود، خیلی زود به محض اینکه متوجه شدید دوباره تمرکزتان را برگردانید. به خودتان یادآور شوید که وقتی ۴۵ دقیقه تان تمام شد میتوانید ۱۵ دقیقه استراحت کنید.

چطور درس بخوانید

وقتی درس میخوانید، همه یادداشتها و جزوههایتان را مرور کنید. برای مسئله های ریاضی یا علوم باید تمرینات مختلفی را حل کنید. به چیزهایی که معلم سر کلاس روی آنها خیلی تاکید میکند، بیشتر توجه کنید. اینجاست که جزوه هایی که سر کلاس نوشتید به کمکتان میآید.خیلی از معلمها از قبل به دانشآموزان توضیح میدهند که امتحانشان چطور خواهد بود. این باعث میشود بفهمید که چطور باید درس بخوانید.

وقتی میخواهید تاریخها، اسمها یا اطلاعات حقیقی را حفظ کنید، به خاطر داشته باشید که به تلاش و تکرار زیادی نیاز هست که یک چیز را درست حفظ کنید (به خاطر همین خیلی خوب است که از قبل از امتحان شروع به درس خواندن کنید). ممکن است معلمتان راههای خاصی برای حفظ کردن بعضی از این اطلاعات به شما پیشنهاد کند و ممکن هم هست که خودتان راههایی کشف کنید. برای اینکه چیزی را حفظ کنید، باید بارها و بارها آن را تکرار کنید و هر عبارتی که فکر میکنید کمکتان میکند را یادداشت کنید.

بعضیها وقتی سعی میکنند چیزهایی که یاد گرفته اند را به شکل یک معلم برای دانش آموزان خیالیشان جلو آینه توضیح دهند، بهتر یاد میگیرند. یا میتوانید با یکی از همکلاسیهایتان درس بخوانید و یکی در میان برای هم توضیح دهید. یک روش درس خواندن دیگر درست کردن کارتهایی که روی آن مطالب مهمی که باید حفظ کنید را خلاصه کرده اید. از این کارتها میتوانید برای دوره کردن درس قبل از امتحان استفاده کنید.

فردا درس میخوانم و بهانه های دیگر

خیلی وسوسه انگیز است که درس خواندن را تا لحظه آخر کنار بگذارید. متاسفانه وقتی بچه ها وارد دوران دبیرستان میشوند میفهمند دیگر جایی برای این کار نیست.

اگر شما هم از این دسته افراد هستید، یکی از بهترین راهها برای غلبه بر آن این است که سازمان یافته شوید. وقتی تاریخ امتحانات را روی تقویمتان یادداشت کنید، دیگر نادیده گرفتن آنها کار آسانی نیست. و وقتی بنشینید و برنامه ریزی کنید که کی و چقدر درس بخوانید، سازمان یافته تر میشوید و این راه را به روی بهانه تراشی میبندد.

خیلی وقتها بچهها به این دلیل درس را کنار میگذارند که تصور میکنند خیلی عقب هستند یا برنامهریزی ندارند. نگذارید این اتفاق برای شما بیفتد. جزواتتان را مرتب کرده و مطالب را دستهبندی کنید و کنترل امور را به دست بگیرید. مطمئناً همه معلمهایتان تاریخ امتحانات را از قبل به شما اعلام میکنند و وقت کافی خواهید داشت که خودتان را برای آن آماده کنید.اما اگر بخاطر همه کارهایی که باید انجام دهید سردرگم شدید چه؟ آیا فعالیتهای فوق برنامه و خارج از مدرسه وقت شما را گرفته است؟ از معلمتان کمک بگیرید که بتوانید کارهایتان را اولویت بندی کنید.نباید تا آخرین لحظه منتظر بمانید تا با معلمهایتان حرف بزنید چون این درست عین بهانه تراشی خواهد بود. از کمک گرفتن هم خجالت نکشید. معلمها به دانش آموزانی که خوب فکر میکنند و به یادگیری علاقه دارند خیلی احترام میگذارند.

در جمع,  درس خواندن

گاهی اوقات بد نیست که درسهاتان را با کسانی بخوانید که همان امتحان را دارند. اینطوری میتوانید مطمئن شوید که جزوههایتان کامل هستند و خوب درس را فهمیده اید. گروهی درس خواندن از این جهت هم مفید است که میتوانید برای به خاطر سپردن درسها راههای تازه با هم کشف کنید و از هم امتحان هم بگیرید.

اما برای آنهایی که راحت حواسشان پرت میشود، گروهی درس خواندن فاجعه است چون وقتی کنار دوستان و همکلاسیهایتان باشید، ممکن است بیشتر وقت را به جای درس خواندن شوخی و بازی کنید. یک راه برای اینکه مطمئن شوید در درس خواندن های گروهی همه حواستان به درس باشد این است که به کتابخانه بروید. در کتابخانه مجبور خواهید بود که آرام بمانید و روی درستان تمرکز کنید.در آخر باید ببینید که برای شما کدام راه مناسبتر است. اگر دوست دارید به تنهایی درس بخوانید و آنطور اعتمادبه نفس بیشتری دارید، عالی است همان کار را بکنید. اگر احساس میکنید که گروهی درس را بهتر متوجه میشوید، به سراغ دوستانتان بروید.

نتیجه کار

وقتی درس خواندنتان تمام شد، باید با اعتمادبه نفس کامل به سراغ امتحان بروید. البته این به آن معنا نیست که فکر کنید پاسخ ۱۰۰٪ سوالها را میدانید، این یعنی حس کنید اطلاعات را خوب فهمیده اید و میتوانید خوب امتحان بدهید.اگر شب قبل از امتحان جواب سوالی را یادتان رفته بود اصلاً نباید بترسید. حتی اگر همه شب را به درس خواندن گذرانده باشید، مغز شما برای هضم همه آن اطلاعات به زمان نیاز دارد. تعجب خواهید کرد که صبح وقتی از خواب بیدار شدید همه آنها را یادتان آمده باشد.


سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 1 و 5
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
انتخاب رشته حضوری

نرخ مشاوره %30 ارزانتر از بقیه