تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071613

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

معرفی کتاب کابوس سحرگاهی


تاریخ :    ۱۳۹۳/۶/۱۹     بازدید :    ۸۴۷

معرفی کتاب کابوس سحرگاهی

کابوس سحرگاهی
نوشته: فردریک دار
ترجمه: عباس آگاهی
نشر جهان کتاب، چاپ اول ۱۳۹۳
شمارگان ۱۱۰۰ نسخه
۱۵۵ صفحه، ۸۰۰۰ تومان

 برخی با خواندن آثار پلیسی میانه‌ای ندارند و حتی آن را بی‌کلاسی و کسر شأن محسوب کرده و طبیعتا نویسندگان این سبک را نیز چندان مهم فرض نمی کنند. اما در میان پلیسی‌نویسان، چهره‌های بسیار شاخصی هستند که از منظر ادبی نیز سطح کارشان از دیگر نویسندگان چیزی کم ندارد و چه‌بسا در دوره‌هایی این آثار به‌مراتب بهتر از دیگر رمان‌ها، بازتاب‌دهنده کم و کیف زمانه خویش بوده‌اند. از این رو در میان چهره‌های نامدار و فرهیخته ادبیات نیز کم نبوده‌اند کسانی که به عنوان خواننده، مشتری پروپاقرص این ژانر محسوب می‌شدند.

در ادبیات معاصر فرانسه  فردریک دار به‌عنوان نویسنده‌ای توانا و پرکار شناخته می شود. او به سال  متولد شده و ۱۹۲۱ و درسال ۲۰۰۰ درگذشته است. فردریک دار نه‌تنها با نام اصلی خود، بلکه با استفاده از حدود بیست نام مستعار دیگر، نزدیک به ۳۰۰ رمان و داستان بلند و کوتاه، حدود ۲۰ نمایشنامه و ۱۶ اثر برای سینما نوشته است.

او تحت نام مستعار «سن آنتونیو» ده‌ها رمان پلیسی به رشته تحریر درآورده که به گفته صاحب‌نظران، لحن و بیان آن‌ها غیرقابل تقلید است. آثاری که به دلیل ویژگی‌های خاص زبانی‌شان، در زبان‌اصلی از لطف و ظرافت به مراتب بیشتری برخوردارند. این مسئله نشان می‌دهد که فردریک دار از آن دست پلیسی نویسان نیست که تنها به جذابیت‎های حادثه‎پردازانه توجه داشته و از ظرافت‎های ادبی غافل باشد.

در برخی آثار او دل‌مردگی و اندوه لحن غالب داستان محسوب شده و خواننده همراه شخصیت های رمان قدم به دنیای جذابی می‌گذارد  که دوست دارد با ادامه یافتن داستان، همچنان در این اتمسفر  حضور داشته باشد.

فردریک دار به همت نشر جهان کتاب به مخاطبان فارسی‌زبان معرفی شده و پیش از این دو اثر از شاخص‌ این نویسنده (رمان‌های‌ «آسانسور» و «مرگی که حرفش را می‌زدی») با ترجمه  خوبِ عباس آگاهی، در مجموعه رمان‌های پلیسی «نقاب»، به خوانندگان علاقه‌مندِ این سبک، عرضه شده است و حالا در چهل و چهارمین عنوان این سری، رمان «کابوس سحرگاهی» در دستان ماست.

«خواب بدی دیدم، خوابی بسیار نامشخص، که در آن صحبت از یک کارخانه یا یک بندر بود. جرّثقیل‌های سیاه و عظیم تعدادی خانه را از زمین بلند می‌کردند. هر یک از این خانه‌ها شبیه کلاه‌فرنگی ما بود. مادالنیا، در نهایت شگفتی، پشت همه پنجره‌ها قرار داشت و از وحشت فریاد می‌کشید و مرا صدا می‌زد، ولی بازوهای غول‌آسای جرّثقیل او را به میان ابرهایی سرخ‌فام می‌کشاندند...

من به ناپدیدشدن این هزاران مادالنیا نگاه می‌کردم و غمی ناگفتنی وجودم را فرا می‌گرفت. دلم می‌خواست فریاد بکشم، ولی‌ نمی‌توانستم. می‌خواستم گریه کنم، ولی هق‌هق در گلوی خشکم گره می‌خورد و خفه‌ام می‌کرد. غرق عرق از خواب پریدم. صدای بوق ماشینی، جلوی کلاه‌فرنگی، بلند بود. بلافاصله صدای بوق را تشخیص دادم. پیژامه به تن، داغ از هیجانی که هنوز ترکم نکرده بود، جلوی پنجره دویدم. اتومبیل بزرگ سیاهرنگ جلوی خانه‌مان توقف کرده بود. مادام نولن پشت فرمان بود...»

این بریده از متن کتاب، حکایت از حال و هوای خاص حاکم بر این رمان دارد، اتمسفری تیره‌ و سنگین که فردریک دار خلق آن را شگرد داشت. این درست که در رمان‌های فردریک دار، مثل اغلب آثار پلیسی حادثه‌پردازی یکی از محورهای اصلی کار محسوب می‌شود، اما آنچه آثار این نویسنده را از دیگر پلیسی نویسان متمایز می‌کند؛ صرف نظر از زبان و نثر او، فضا و موقعیت‌هایی‌ست که این حوادث در آن شکل می‌گیرند.

نقطه عزیمت حوادث رمان «کابوس سحرگاهی» یک تصادف است. راننده کامیونی پر از کاهو، برای زیر نگرفتن دختری که یک‌باره جلوی کامیون پریده، از مسیر خود منحرف‌شده و با درختی در کنار جاده تصادف می‌کند.

کامیون غیر از راننده مسافران دیگری هم دارد. فیلیپ کنار دست راننده است و سه دختر پیشاهنگ جوان و شاد، سرودخوان پشت کامیون نشسته‌اند. پیش‌گیری از مرگ دختری که جلوی کامیون پریده، به مرگ دختری دیگر (یکی از سه دختر پیشاهنگ) می‌انجامد. فیلیپ که کتفش شکسته، در بیمارستان با دختر جوانی که با ورود ناگهانی‌اش به جاده، ناخواسته باعث این تصادف شد، آشنا شده و به‌این‌ترتیب این حادثه، نقطه آغاز ماجراهایی می‌شود که زنجیروار رخ‌داده و مخاطب را با خود همراه می‌کند. در ادامه رمان با زن ثروتمندی آشنا می شویم که تظاهر می‌کند دختری دارد، اما با وجود شواهد حضور او در خانه این زن، کسی خود آن دختر را ندیده است و...

«کابوس سحرگاهی» همچون دیگر آثار منتشرشده در مجموعه نقاب با یونیفرم ثابت این مجموعه و طراحی جلد زیبا به بازار آمده؛ مجموعه‌ای که امیدواریم در آینده نه‌چندان دور شماره کتابهای آن، سه‌رقمی شده و آثار بزرگان ادبیات پلیسی جنایی امریکا را نیز شامل شود.


سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 9 و 6
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
انتخاب رشته حضوری

نرخ مشاوره %30 ارزانتر از بقیه