تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071613

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

انواع بورسیه های تحصیلی


تاریخ :    ۱۳۹۶/۳/۲۰     بازدید :    ۱۰۶۸
سامانه صدای مشاور تحصیلی مطالبی را تحت عنوان معرفی بورس های مختلف تحصیلی برای شما علاقه مندان و داوطلبان تحصیل در خارج از کشور فراهم نموده تا با مطالعه این مطالب کاربردی با انواع و اقسام این بورس ها آشنا شده و بتوانید با دقت و آگاهی کامل نسبت به انتخاب انواع بورسیه های تحصیلی اقدام کنید.برای کسب اطلاعات جامعتر با مشاوران سامانه صدای مشاور تحصیلی تماس حاصل نمایید.

انواع بورسیه های تحصیلی


بر اساس انجام فعالیت در کنار تحصیل و یا عدم انجام آن تقسیم بندی شده است. این کمک هزینه ها در اکثر موارد به متقاضیان مقطع دکترا تعلق میگیرد و شانس کمتری برای گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. بعضی از این کمک هزینه ها در ازاری انجام کار تحقیقاتی یا تدریس در کنار تحصیل به دانشجو پرداخت شده و بعضی دیگر(Award) نیازی به انجام فعالیت نداشته و به دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد. 
مختصری در مورد هر یک از انواع بورسیه ها در اینجا توضیح داده شده است. 

الف- کمک هزینه بدون انجام فعالیت 
 1-بورسیه
بورسیه (Scholarship) که معمولا به آن بورس گفته می شود، برای تشویق افراد به ادامه تحصیل می باشد. معمولا برای گرفتن این بورس شرایط تحصیلی خوب نیاز است. معمولا دانشگاه ها برای تمدید این نوع کمک مالی، شرایط خاصی داشته مثلا اینکه معدل هر ترم شما باید بالاتر از 3 ) از 4 نمره ( باشد. این کمک مالی به همه رده های دانشگاهی و همه رشته های درسی داده می شود. معمولا میزان و تعداد آنها در مقطع کارشناسی کم، ارشد زیاد ولی گاهی ناقص، در دکترا تعداد متوسط ولی کامل است. 
بورسیه (Fellowship) و بورسیه (Scholarship) رو اغلب وقتها به جای هم به کار می برند و تفاوتی بین آنها نمی گذارند. ولی گاهی این کمک های مالی را تنها به متقاضیانی که روی موضوع یا رشته خاصی تمرکز کرده اند، داده می شود که این مسئله تمرکز اکثرا مربوط به مقاطع ارشد و دکترا می باشد. در مقطه کارشناسی چون همه ورودی های دروس یکسانی دارند، لذار این کمک مالی به آنها تعلق نمی گیرد اما در یک حالت اگر یک دانشجوی کارشناسی تمایل به انجام کار خاص داشته باشد به او نیز تعلق می گیرد . 
Scholarship و Fellowship اگر به طور کامل داده شوند، معمولا همه هزینه های تحصیل را پوشش می دهند. حتی برای هزینه های روزانه زندگی مبلغی هم تحت عنوانStipend Mouth  به حساب دانشجو واریز می شود. 
به عبارتی دیگر Fellowship و بورسیه Scholarship به صورت جایزه است که به دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد. این جایزه ها از طرف دانشگاه یا دانشکده پرداخت می شود و فرمول چندان مشخصی ندارد و هر دانشگاه یا حتی دانشکده ای شرایط خاص خودش را دارد و مبلغ شان هم چندان مشخص نیست. 
  
2-جایزه
بورس (Awards) به معنی جایزه یا پاداش است. این دسته همه نوع جایزه را شامل می شود و هیچ حد و محدوده ای ندارد ولی معمولا مبالغ ابن جایزه ها زیاد نیست و نمی تواند هزینه دانشگاه را تامین کند. اصولا این جایزه ها را به صورت مبلغ نقدی پرداخت می کنند و به حساب خود شما واریز می کنند برعکس وام و بورسیه که به حساب دانشگاه ریخته می شود
3-وام تحصیلی
وام تحصیلی (Loan) به این صورت است که از بانک یا یک مرکز خصوصی، وامی مستقیما به حساب دانشگاه پرداخت می شده که تنها برای پرداخت شهریه و هزینه های دانشگاه است. معمولا دانشجویان خارجی برای دریافت اینگونه وام ها باید یک ضامن مقیم (cosigner) داشته باشند در واقع باید فردی که ساکن آن کشور است همراه آنها تعهدنامه را امضا کند. 

4-بورسیه (Grant) 
بورسیه (Grant) کمک بلاعوض یا همان چیزی که به عنوان بورس عرف شده است . تقریبا همه چیز را شامل می شود و به معنی اجازه دریافت کمک هرینه مالی برای تحصیل است .
 
5-حذف شهریه
حذف شهریه ( Tuition Waiver ) تنها شامل شهریه دانشگاه هزینه واحدهای درسی( می شود و ممکن است دانشجو کلا یا به صورت درصدی از پرداخت شهریه معاف شود. معمولا این نوع کمک مالی را به صورت Tuition Waiver بیان می کنند و به اسم تخفیف شهریه در فارسی ترجمه می کنند. نکته قابل ذکر اینکه اینگونه کمک مالی دانشجو را از پرداخت مورد مشخصی معاف می کنند که می تواند هزینه خوابگاه یا 1 واحد درسی یا هزینه یک بازدید علمی باشد. در ایمیل یا برگه ای که دانشگاه ارائه می دهد حتما میزان این waiver را مشخص شده است. 
 

حالت های مختلف بورسیه حذف شهریه


الف- کمک هزینه ها می توانند به صورت 111% باشند که به آن اصطلاحاFull Fund  یا Full Rideمی گویند. در این حالت همه هزینه های دانشگاه و خوابگاه و خوراک و کتاب و غیره را برای کل مدت تحصیل )یا زمان مشخصی مثلا 1 سال( دانشگاه پرداخت می کند. مبلغ کمی هم اضافه بر آن هزینه ها پرداخت می شود که بتوان سفر دانشجویی رفته و کمی تفریح کنید. 
ب- کمک هزینه ها می تواند به صورت 01% یا غیره باشند که اصطلاحا به آن Parital Fund می گویند. 
بعضی ها به صورت درصدی بورس می دهند و بعضی ها به صورت مبلغی مثلا 01111$ . 
ج- بسیاری از بورس ها یا جایزه ها 1 یا 0 یا n ... ساله هستند یعنی هزینه ها برای n سال پرداخت شده و برای سال های بعد از آن دوباره باید درخواست داده شود. بعضی از این بورس ها قابل تکرار بوده و می توان دوباره همین نوع بورس را درخواست داد یا اینکه فقط یک باره باشد (مثل اغلب جایزه ها) یعنی به هر نفر فقط 1 بار این کمک مالی اعطا می شود و نمی تواند دوباره درخواست دهد. 
د- می توان هزینه تحصیل را از چندین منبع مالی به طور همزمان تامین کرد یعنی همزمان چندین بورس از چند جای مختلف دریافت کرد. البته بعضی موسسه ها اگر متوجه شوند که دانشجو کمک مالی دارد دیگر کمکی اضافه ارائه نمی دهند. مثلا می توان یک بورس یا تخفیف شهریه 01% از دانشگاه گرفته و بقیه را از موسسات خصوصی یا کار کردن و .... تهیه کرد. 
با توجه به تنوع انواع بورس ها از پرداختن به تمامی موراد معذوریم زیرا توضحیات خیلی جامع و پرحجم هستند .
برای کسب اطلاعات جامع در راتباط با انواع بورس های تحصیلی با دپارتمان سامانه صدای مشاور تحصیلی تماس حاصل نمایید.


جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مطلب با مشاورین صدای مشاور تماس حاصل نمایید  

تماس از تلفن ثابت بدون کد ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۳

 پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب ( حتی ایام تعطیل )


** به امید روزهایی بهتر و آینده ای بدون پشیمانی از انتخاب های ناآگاهانه گذشته **


سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 2 و 7
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
انتخاب رشته حضوری

نرخ مشاوره %30 ارزانتر از بقیه