تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071613

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

چگونه حافظه خود را تقويت كنيد؟


تاریخ :    ۱۳۹۳/۱۲/۲۶     بازدید :    ۷۰۶

چگونه حافظه خود را تقويت كنيد؟

"سامانه صدای مشاور تحصیلی"

مشاوره دهنده تخصصی

برای تماس با مشاورین ما تنها با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره  9099071613  تماس بگیرید.

تماس از 8 صبح تا 12 شب

حتی ایام تعطیل

 

چگونه حافظه خود را تقويت كنيد؟

 

 

 

تقويت حافظه عبارت است از يادگيري هاي منظم ذهني و مرتب كردن عواملي كه يكباره به ذهن ما خطور مي‌كنند.

 

افزايش فعاليت ها

 

اگر يك مطلب را سرسري بخوانيد، تمركز شما به راحتي برهم مي‌ريزد. در عوض براي هر قسمت ، سرتان را تكان دهيد و به دنبال پرسش بگرديد. براي اين مرحله بايد بگوييد "چگونه مي‌توانم سطح فعاليتم را در حين مطالعه بالا ببرم؟" سپس مطالعه كنيد تا جواب اين پرسش را پيدا كنيد. اين كار ساده را انجام دهيد. پرسش‌هايي كه براي هر قسمت طرح مي‌كنيد مركزيتي به افكار شما مي‌دهند و باعث مي‌شوند كه روي مطلب مورد مطالعه مسلط شويد. همچنين هنگامي كه درس مي‌خوانيد مي‌توانيد ليستي از پرسش‌ها را تهيه كنيد و براي پيدا كردن جواب پرسش‌ها ، به درس گوش دهيد. هر از گاهي ، مكان خود را تغيير دهيد. در جايي كه خيلي سرد است، ننشينيد. جا به جا شدن ، به حركت خون در بدن كمك مي‌كند و باعث مي‌شود كه اكسيژن بيشتري به مغز شما برسد و شاداب و سرحال باشيد.

روش‌هاي ذهني ديگر

 

چوب خط زدن براي افكار مزاحم

 

كارت‌هاي كوچكي درست كنيد و آنها را به 3 قسمت مساوي تقسيم كنيد. يك قسمت را به صبح ، يك قسمت را به بعد از ظهر و قسمت سوم را به شب اختصاص دهيد. هر بار كه تمركزتان به هم ريخت و حواستان پرت شد، يك خط در قسمت مخصوص به آن بكشيد. براي هر روز يك كارت براي خود تهيه كنيد. وقتي به اندازه كافي ماهر شديد خواهيد ديد كه تعداد خطها روز به روز كاهش مي‌يابد و اين واقعاً جالب و هيجان انگيز است.

 

زمان استراحت

 

استراحت كوتاهي براي خودتان در نظر بگيريد. هنگامي كه استراحت مي‌كنيد، اكسيژن بيشتري به مغزتان مي‌رسد. بلند شويد و براي چند دقيقه در اتاق قدم بزنيد. وقتي ما براي مدت طولاني مي‌نشينيم، خون بدن ما به دليل نيروي جاذبه ، به طرف پايينترين نقطه بدنمان ، يعني پاها كشيده مي‌شود. ماهيچه‌هاي ما همانند يك پمپ عمل مي‌كنند و هنگامي كه ما راه مي‌رويم، خون را بطور يكنواخت به سرتاسر بدن ما مي‌رسانند. در نتيجه ، اكسيژن بيشتري به مغز مي‌رسد و باعث احساس شادابي و نشاط در بدن مي‌شود.

 

عوض كردن موضوع

 

بسياري از دانش آموزان بوسيله تغييردادن موضوع مطالعه ، به تمركزشان كمك مي‌كنند. شما هم مي‌توانيد موضوعات متفاوتي را در نظر گرفته و با عوض كردن عنوان درس‌هايي كه بايد مطالعه نماييد، آنها را منظم كنيد.

 

جايزه و پاداش

 

هنگامي كه كاري را بطور كامل انجام داديد، به خودتان پاداش دهيد. كار شما ممكن است خيلي كوچك باشد و يا شايد يك مسئوليت بزرگ ، كه شما بايد آن را به پايان برسانيد. پاداشي كه براي خودتان در نظر مي‌گيريد، ممكن است قدم زدن در اطراف ساختمان ، يك ليوان آب و يا خواندن يك مطلب جالب و خنده‌دار در روزنامه باشد. براي پروژه‌ هاي مخصوص ، مانند پروژه پايان ترم يا دوره كردن يك كتاب حجيم ، پاداش و جايزه ويژه‌اي در نظر بگيريد كه اگر آنها را انجام داديد براي خودتان مثلاً يك پيتزاي مخصوص بخريد، به سينما برويد و يا بعد از ظهر را تلويزيون تماشا كنيد. بعضي از جايزه ها مي‌توانند خيلي بزرگ باشند. از اين جوايز براي تكاليف سخت يا پروژه‌هاي طولاني استفاده كنيد. وقتي كار بزرگي را انجام داديد، از پاداش‌هاي معمولي استفاده نكنيد.

 

پرورش ذهن آشفته

 

پرورش تمركز ، يك مهارت است. پرتاب توپ بسكتبال به طرف حلقه ، تايپ كردن و يا مطالعه ، نياز به مهارت دارند. يادگيري يك مهارت نيز نياز به تمرين و ممارست دارد. همانطور كه وقتي دارويي را مصرف مي‌كنيد ، در بدن بدون كمك شما عمل مي‌كند و با كارهاي شما تداخل پيدا نمي‌كند، در مورد يك موضوع هم همين طور است و نبايد با ورود افكار ديگر بر هم بريزد. عمل تمركز ، به تمرين احتياج دارد. شايد در هنگام شروع تمرينات، ابتدا تغييرات كمي را حس كنيد، ولي پس از 4 تا6 هفته كه از پرورش ذهن و يادگيري مهارت‌ها گذشت، متوجه پيشرفت‌هاي قابل توجهي خواهيد شد و پس از مدت كوتاهي درمي‌يابيد كه چه سال‌هايي را براي تقويت حافظه و تمركز ذهن خود هدر داده‌ايد.

 

سعي كنيد از تكنيك‌هايي كه مفيد و مؤثر به نظر مي‌رسند، استفاده كنيد و حداقل به مدت 3 روز آنها را بطور صحيح بكار ببنديد. اگر متوجه تغييرات كمي شديد ، پيشنهاد مي‌شود تمرينات خود را ادامه دهيد، چون در تمركز ذهن شما مؤثر خواهد بود. همچنين مي‌توانيد در محيط اطرافتان نيز تغييراتي بدهيد كه ممكن است براي شما مفيد باشند. عمده تكنيک‌هاي پرورش ذهن براي كسب تمركز حواس در زير آمده است.

 

حواست را جمع كن

 

اين شيوه ممكن است ظاهراً ساده به نظر بيايد، ولي در عين حال بسيار مؤثر است. هنگامي كه حواستان پرت مي‌شود و ذهنتان سرگردان است، مرتب به خودتان هشدار دهيد كه "حواست را جمع كن". اين روش كم كم سبب مي‌شود كه توجه شما به موضوع مورد نظرتان جلب شود. براي مثال ، هنگامي كه در كلاس هستيد و ذهن شما را كنفرانس كلاسي ، تكاليفي كه داريد، تاريخ ، ساعت صرف غذا و يا هر چيز ديگري پر كرده ، به خودتان بگوييد: "حواست را جمع كن و به كنفرانس توجه كن". به هر حال تا حدي كه ممكن است اجازه ندهيد تمركزتان به هم بريزد. و دوباره اين هشدار را پيش خودتان تكرار كنيد: "حواست را جمع كن". هنگامي كه افكار مزاحم خود را پيدا كرديد، كم كم با تكنيك "حواست را جمع كن" به حال بر مي‌گرديد. اگر يك شخص معمولي باشيد، ممكن است اين عمل را صدها بار در هفته انجام دهيد. ولي طي روزهاي آينده مدت زماني كه افكار خاصي در ذهن شما مي‌ماند، طولاني‌تر مي‌شود، يا به عبارت ديگر تمركزتان در مورد موضوعي خاص بالا مي‌رود. بنابراين بايد صبور باشيد تا شاهد پيشرفت‌هاي خود در اين زمينه باشيد.

 

روش عنكبوتي

 

اين روش نيز يكي ديگر از تكنيكهايي است كه پايه و اساس تمركز است و به شما كمك مي‌كند تا تمركز داشته باشيد و از حواس پرتي جلوگيري كنيد. اگر تار عنكبوتي را تحريك كنيد، تار تكان مي‌خورد و عنكبوت نسبت به جنبش تار ، از خود واكنش نشان داده و مي‌خواهد علت حركت را بيابد، ولي وقتي چندين بار اين عمل را تكرار كنيد، خواهيد ديد كه عنكبوت ، ديگر نسبت به حركت تار هيچ عكس العملي از خود نشان نمي‌دهد و متوجه مي‌شود كه حشره‌اي به دام او نيامده است. اين روش را ياد گرفته و ذهن خود را پرورش دهيد و در برابر حواس پرتي تسليم نشويد.

 

وقتي كسي داخل اتاق مي‌شود يا وقتي در با صداي بلند به هم مي‌خورد، نبايد به خودتان اجازه دهيد كه حواستان پرت شود. شما بايد تمركزتان را براي هدفي كه در ذهن داريد، حفظ كنيد. مثلاً در يك كنفرانس كلاسي اجازه دهيد كه ديگران جلوي شما حركت كنند و سرفه كنند، بدون اينكه به آنها نگاه كنيد فقط بين خودتان و كنفرانس ، تونل ارتباطي ويژه‌اي ايجاد كنيد و بگذاريد ديگران از اين تونل خارج باشند. و يا وقتي كه با كسي صحبت مي‌كنيد، حواستان فقط به او باشد و به صورتش نگاه كنيد و از حرفهايي كه مي‌زند يادداشت برداريد. بگذاريد همه چيز از ذهنتان خارج شود و به هيچ چيز جز او توجه نكنيد.

 

فرصتي براي افكار مزاحم

 

در طول روز ، زمان ويژه‌اي را به فكر كردن درباره مسائلي كه به ذهن شما خطور مي‌كنند و تمركزتان را به هم مي‌زنند اختصاص دهيد. به طور مثال ساعت 30/ 4 تا 5 بعد از ظهر زماني است كه شما مي‌توانيد به اين افكار بپردازيد. هنگامي كه اين افكار مزاحم در طول روز به ذهن شما خطور كرد و باعث نگراني شما شد، به ياد آوريد كه زمان ويژه‌اي را براي آنها در نظر گرفته‌ايد و اجازه دهيد كه از ذهن شما خارج شوند. كساني كه از اين روش استفاده كرده‌اند، توانسته‌اند 35 درصد از افكار مزاحم را در طول 4 هفته در خود كاهش دهند. اين تغيير بزرگي است. گام‌هاي اساسي اين روش عبارت اند از:
• زمان ويژه‌اي را هر روز به اين افكار اختصاص دهيد.
• وقتي افكار مزاحم وارد ذهن شما شدند، بدانيد كه زمان خاصي را براي فكر كردن به آنها گذاشته‌ايد.
• با تكنيك "حواست را جمع كن" هم مي‌توانيد اين افكار را از ذهن خارج كنيد.
• به خودتان اطمينان بدهيد كه در زمان مخصوصي حتماً به اين افكار مزاحم كه تمركز شما را بر هم مي‌زنند، فكر خواهيد كرد.
عوامل موثر در تمركز حواس براي مطالعه

 

سطح انرژي خود را تعيين كنيد

 

چه زماني از روز ، انرژي شما در سطح بالايي قرار دارد؟ چه زماني، انرژي شما پايين است؟ مطالعه درس‌هاي دشوار به انرژي زيادي نياز دارد. امروزه بيشتر دانش آموزان مطالعه درس‌هاي سخت را به زماني كه خيلي خسته‌اند، به تأخير مي‌اندازند. وقتي شما خسته‌ايد، تمركز داشتن بسيار مشكل است و درس خواندن در اين مواقع نتيجه معكوس دارد. درس‌هاي مشكل بايد زماني مطالعه شوند كه انرژي شما در اوج خود قرار دارد. درس‌هاي آسانتر را مي‌توانيد بعد از درس‌هاي مشكل قرار دهيد.

 

نور
استفاده از نور كافي در هنگام مطالعه يك عامل اصلي به حساب مي آيد. براي اينكه چشمانتان خسته نشوند از نور مستقيم و همچنين نور خيلي كم استفاده نكنيد.

 

ميز و صندلي

 

هنگام مطالعه ، روي يك صندلي معمولي كه خيلي راحت نباشد، پشت ميز بنشينيد. روي تختخواب ، درس نخوانيد. تختخواب براي خوابيدن و استراحت كردن است، نه براي درس خواندن!

 

وضع و حالت بدن

 

صاف و درست نشستن به تمركز شما كمك مي‌كند.

 

علامت و نشانه

 

اصلاً معطل نكنيد، همين حالا بلند شويد و برگه‌اي را روي در بچسبانيد و روي آن بنويسيد: "من به آرامش نياز دارم، لطفاً اجازه دهيد درس بخوانم يا ، لطفاً آرامشم را برهم نزنيد. متمركز شدن كار دشواري است. با رفتنتان به من كمك كنيد." بعضي از اشخاص بي ملاحظه ممكن است نسبت به خواهش هاي شما بي تفاوت باشند. از آنها بخواهيد بعداً بيايند. اگر آنها اتاق را ترك نكردند، تمرين كنيد كه نسبت به آنها بي توجه باشيد.
تلفنها را جواب ندهيد.
در هنگام مطالعه نسبت به تلفنها بي تفاوت باشيد. بله ، ممكن است شما يك تلفن را از دست بدهيد، ولي حفظ تمركز شما مهمتر است. ممكن است از اين به بعد اين روش در زندگي شما مفيد واقع شود.

 

كجا بهتر درس را مي‌فهميد 

 

فكر كنيد كه كجا تمركزتان بالاست. اغلب ، درس خواندن در جايي كه شما زندگي مي‌كنيد، دشوار است. بنابراين گوشه‌اي از يك كتابخانه را كه آرام است و دري وجود ندارد كه مردم مرتب از آن رفت و آمد داشته باشند و نه پنجره‌اي دارد كه منظره پشت آن باعث حواس پرتي شود را براي خواندن انتخاب كنيد. بعضي از دانش آموزان هم در جايي كه زندگي مي‌كنند بهتر مي‌توانند درس بخوانند. در هر صورت ، مهم خود شماييد.

 

شنيدن موسيقي

 

اگر هنگام مطالعه نياز به موسيقي داريد نوعي از آن را انتخاب كنيد كه ضرب آهنگي نسبتاً يكنواخت داشته باشد. موسيقي هاي بي قاعده ، به راحتي ذهن را منحرف مي‌كنند. اگر از يك موسيقي يكنواخت استفاده كنيد صدايي كه در محيط اطرافتان پخش مي‌شود، حواس پرتي شما را به حداقل مي‌رساند. راديوي شما هم مي‌تواند يك منبع خوب و در عين حال ارزان براي صداهاي يكنواخت باشد.

 

زماني كافي براي انجام دادن كارها

 

ابتدا تخمين بزنيد كه براي هر درس چند ساعت در هفته نياز به مطالعه داريد. سپس يك جدول زماني شامل تمام كارهايي كه بايد درطول هفته انجام دهيد، تهيه كنيد. مثل كلاس‌ها ، جلسات ، غذا خوردن ، لباس شستن و غيره. آنگاه يك زمان ويژه براي درس خواندن در جدول قرار دهيد. حالا وقتي درسي را مطالعه مي‌كنيد، نگران درس‌ها و كارهاي ديگرتان نيستيد. چون مي‌دانيد كه وقت كافي براي همه آنها داريد.

 

جدول زماني خود را طوري طراحي كنيد كه قابل تغيير باشد مثلاً بتوانيد براي درسي كه به وقت بيشتري نياز دارد و مطالعه آن درس در زمان مخصوص انجام نشده تغيير كوچكي را در جدول زمان بندي ايجاد كنيد و به مطالعه خود ادامه دهيد. خلاصه اين كه مهارت تمركز به شما كمك مي‌كند كه به خودتان اطمينان داشته باشيد، چون توانايي اين را داريد كه هر آنچه را قبلاً خوب به آن توجه كرده‌ايد و روي آن تمركز داشته‌ايد، به ياد آوريد.

 

مشاورین سامانه صدای مشاور تحصیلی پاسخگوی سوالات شما پیرامون مسائل درسی و کاری می باشند

 


سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 1 و 6
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
انتخاب رشته حضوری

نرخ مشاوره %30 ارزانتر از بقیه