تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071613

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

نقطه اشتراک کارآفرینان موفق چیست؟


تاریخ :    ۱۳۹۲/۱/۱۷     بازدید :    ۱۶۹۱

وقتی در مورد نحوه عملکرد کارآفرینان موفق مطالعه مي‌کنیم، عموما بر رفتار آنها متمرکز مي‌شویم. در واقع مشکل از همین جا ناشی مي‌شود و به همین دلیل نمي‌توانیم به طور دقیق به دلایل موفقیت آنها پی ببریم.
اگر فقط بررسی کنید که هوارد شولتز یا میشل دل چه رفتاری دارند، به این نتیجه مي‌رسید که رفتار آنها وابسته به طرز فکر یا شیوه خاصی است.
دو فرد کارآفرین، هیچ گاه رفتار عینا مشابه یکدیگر ندارند. بنابراین به این نتیجه مي‌رسید که هر کارآفرینی منحصر به فرد است و از مطالعه در مورد آنها چیز زیادی به دست نمي‌آوریم. باید هوارد شولتز یا میشل دل بود تا بتوان شرکت‌هاي استارباکس یا دل را راه‌اندازی کرد.

ساراس ساراسوتی، استاد مدیریت کسب و کار در دانشگاه ویرجینیا، تحقیقاتی در این مورد انجام داده است. وی در اوایل کارش به کشف جالبی دست یافت؛ کشفی که با عقیده عمومی مغایر بود. ساراس کارآفرینان موفق - عمدتا افرادی که دو یا چند شرکت را با موفقیت راه‌اندازی کرده‌اند - به صورت زنجیره‌اي مورد مطالعه قرار داده است.
اما در تحقیقات خود، به جای بررسی رفتار کارآفرینان که در واقع منحصر به آنان است، بر شیوه فکر کردن آنها متمرکز شده است. در نتیجه، به مشابهت‌هاي شگفت انگیزی در مورد روش استدلال آنها، برخوردشان با موانع و استفاده بهینه از فرصت‌ها دست یافته است. البته، در این مطالعه تفاوت‌هايي هم وجود داشته است. اما رویکرد اصلی، همان طور که وی دریافته، همیشه یکسان بوده است.
کارآفرینان موفق از آینده نامعلوم نمي‌ترسند. به طور خاص‌تر:
1) آنها ابتدا یک قدم کوچک هوشمندانه بر مي‌دارند (قدم هوشمندانه، اقدامی است که شما بر اساس منابعی که در دست دارید برمی‌دارید و هیچ وقت باعث نمي‌شود بیش از توانایی خود چیزی از دست بدهید.)
2) تامل مي‌کنند تا ببینند با قدمی که برداشته‌اند، چه چیزی آموخته اند.
3) این آموخته‌ها را برای ساختن آنچه در مراحل بعدی مي‌خواهند انجام دهند، به کار مي‌گیرند.
این فرآیند، یعنی فرآیند «اقدام، فراگیری و ساختن»، تا زمانی که یک کارآفرین از نتیجه کارش به رضایت برسد، به طور دائم تکرار مي‌شود. مگر اینکه تصمیم بگیرد نمي‌خواهد یا نمي‌تواند این راه را ادامه دهد.
یک مثال ساده مي‌تواند این مطلب را ثابت کند. تصور کنید قصد دارید 15 کیلو وزن کم کنید. اگر عادات غذایی و الگوهای ورزشی خود را همان طور که قبلا بود نگه دارید، هیچ تغییری در وزنتان ایجاد نخواهد شد. تا زمانی که وارد عمل نشوید، چیزی قابل تغییر نیست.
افراد برای مواجه شدن با این مشکل، برنامه‌هايي را برای خود طرح‌ریزی مي‌کنند. شاید خوردن کربوهیدرات‌ها را متوقف کنند یا رژیم سختی را در پیش بگیرند. ممکن است در نهایت، تلاششان به ثمر بنشیند و 15 کیلوگرم وزن کم کنند. اما تجربه نشان مي‌دهد این افراد معمولا در کارشان شکست مي‌خورند.
اما کسانی که مدل اقدام، فراگیری و ساختن را دنبال مي‌کنند، به شیوه متفاوتی با مشکل روبه‌رو مي‌شوند. آنها کارشان را با یک قدم هوشمندانه در جهتی که مي‌خواهند بروند آغاز مي‌کنند. این کار لزوما به افراط (مثلا تصمیم گرفته‌ام فقط 500 کالری در روز مصرف کنم) یا متمرکز شدن بر یک هدف بسیار بزرگ (قصد دارم ظرف 2 ماه 15 کیلو وزن کم کنم) نیازی ندارد.
این قدم هوشمندانه مي‌تواند جمله‌اي مانند این باشد: «این هفته فقط نیم کیلو وزن کم مي‌کنم.»
با این هدف ابتدایی متعادل در ذهن خود، احتمال اینکه در هفت روز آینده کمتر بخورید و کمی بیشتر ورزش کنید، بیشتر مي‌شود. اگر در پایان هفته دیدید که نیم کیلو وزن کم کرده اید، به خودتان مي‌گویید: خیلی هم بد نبود. هفته بعد هم مي‌توانم از پس آن برآیم. اگر موفق نشوید، عامل دیگری را به رژیم‌تان اضافه مي‌کنید.
اگر این نگرش موفقیت‌آمیز باشد، از تجربه خودتان چیزی آموخته‌اید، نه از کتاب رژیم. بنابراین رفته رفته راه موفقیت خود را مي‌سازید و هفته بعد باز هم آن را تکرار مي‌کنید و آنقدر آن را ادامه مي‌دهید تا به هدف نهایی خود برسید. در این صورت از پس یک مشکل بزرگ با مجموعه‌اي از اقدامات هوشمندانه برآمده‌اید: یعنی هفته‌اي نیم‌کیلو وزن کم کردن و ادامه دادن آن به مدت 30 هفته.
همه کارآفرینان موفق، از این روش استفاده مي‌کنند.
مترجم: مریم رضایی
منبع: Forbes


سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 3 و 6
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
انتخاب رشته حضوری

نرخ مشاوره %30 ارزانتر از بقیه