معافیت از خدمت سربازی با داشتن بیماری های دستگاه تناسلی 


 جهت مشاوره تخصصی معافیت از خدمت سربازی با داشتن بیماری های دستگاه تناسلی کافیست


با تلفن ثابت با شماره 9099071611


و یا باموبایل همراه اول با شماره  99225595 تماس بگیرید.


 تماس از 8 صبح تا 12 شب ( حتی ایام تعطیل )


معافیت از خدمت سربازی با داشتن بیماری های دستگاه تناسلی 


فتق مغبنی یکی از شایعترین بیماری های سیستم ادراری تناسلی است که به دو فرم مادرزادی یا اکتسابی وجود دارد

در قوانین خدمت سربازی  یکی از موارد معافیت دائم از سربازی وجود فتق اینگوینال میباشد ولی در موارد زیادی بدلیل عدم اطلاع فرد از بیماری خود دوران خدمت را حتی با وجود مشکلات ناشی از فتق به اتمام میرساند .


بیماری فتق اینگوینال
فتق اینگوینال باز بودن کانال اینگوینال بین حفره شکم و ساک بیضه میباشد که منجر به نزول مایع و ارگانهای  شکمی به طرف کیسه بیضه میگردد


علامت بالینی:
تورم و بزرگ شدن ناحیه اینگوینال که در دوطرف زیر شکم قرار دارد و در موارد شدید تا کیسه بیضه امتداد میابد. در موارد مادرزادی و مزمن معمولا بدون درد و در موارد حاد دردناک است.


درمان:
درمان فتق در هر سنی جراحی میباشد که طی جراحی با ترمیم کانال اینگوینال از نزول روده و ارگانهای شکم به کانال  جلوگیری میشود.


بیماری واریکوسل
واریکوسل یکی از شایعترین بیماری های مردان است که در ۱۰% تا۲۰% مردان بالغ مشاهده میگردد. ویکی از شایعترین موارد پرونده های مورد بررسی در کمیسیون پزشکی معافیت از سربازی نیز میباشد.


واریکوسل چیست؟
واریکوسل عبارت است از واریسی شدن(گشاد شدن سیاهرگها) وریدهای بیضه ها که ۹۰% موارد در سمت چپ .و ۱۰% بصورت دو طرفه است واریکوسل منفرد سمت راست بسیار نادر و فقط در موارد معکوس بودن ارگانهای داخلی بدن مشاهده میگردد


علائم بالینی واریکوسل چیست؟

درد بیضه هنگام ایستادن و فعلیت، ولی ممکن است هیچ دردی نداشته باشد.

در این بیماری عروق بزرگ و گشاد در کیسه بیضه اطراف و بالای  بیضه و طناب بیضه مشاهده  و لمس میگردد که در حالت ایستاده تشدید و در حالت خوابیده بسیار کاهش میابد


آیا تمام بیماران واریکوسلی از سربازی معاف خواهند شد؟
بلی.  وجود واریکوسل در قانون نظام وظیفه مشمول معافیت میباشد ولی بسته به شدت واریکوسل ممکن است معافیت کامل یا فقط معاف از رزم گردد.

فقط واریکوسل درجه ۳ مشمول معافیت دائم است و درجات خفیفتر فقط معاف از رزم خواهد بود


آیا میتوان جهت معاف شدن واریکوسل را تشدید کرد؟
باید در نظر داشت تشدید واریکوسل ممکن است منجر به تشدید عوارض آن گردد لذا یه هیچ وجه توصیه نمیگردد ولی فعلیت های سنگین ممکن است در درازمدت واریکوسل را تشدید کند.


آیا پس از جراحی واریکوسل میتوان از معافیت استفاده کرد؟
پس از جراجی و بهبود واریکوسل فرد دیگر مشمول معافیت دائم نمیباشد و فقط معاف از رزم خواهد شد .


آیا میتوان انجام جراحی را تا پس از معاف شدن به تاخیر انداخت؟
باید درنظر داشت اگر واریکوسل منجر به کوچک شدن بیضه یا اختلال در کیفیت اسپرم شده تاخیر در جراحی ممکن است منجر به ناباروری دائم و عوارض غیر قابل بازگشت گردد لذا در موارد فوق نمیتوان تاخیر در جراحی را جایز دانست.


بیماری هیدروسل
هیدروسل یکی از شایعترین بیماری های مردان میباشد که در قانون خدمت وظیفه جمهوری اسلامی ایران مشمول معافیت میباشد. هیدروسل یا آب اوردگی بیضه بصورت مادرزادی و یا اکتسابی یکی  از بیماری های اختصاصی مردان میباشد هیدروسل بصورت بزرگ شدن یک یا هردو بیضه ظاهر میگردد که ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.
تشخیص اولیه با معاینه و مشاهده عبور نور از کیسه بیضه ، و تشخیص قطعی با سونوگرافی میباشد.


آیا تمام بیماران هیدروسلی لز خدمت سربازی معاف خواهند شد؟ خیر
فقط موارد هیدروسل شدید و حجیم از خدمت سربازی معاف پزشکی خواهند شد و موارد متوسط فقط معاف از رزم خواهند شد. و موارد خیلی خفیف حتی میتوان نرمال قلمداد شود چون در حالت طبیعی مقداری آب اطراف بیضه وجود دارد.

منبع:دکتر مجید حقیقت،جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری