تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071613

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

چرا کارآفرینان ما ناموفق ولی دانشمندان ما موفقند


تاریخ :    ۱۳۹۵/۲/۲۰     بازدید :    ۸۶۳

چرا کارآفرینان ما ناموفق ولی دانشمندان ما موفقند 

--------------------

"سامانه صدای مشاور تحصیلی"

 مشاوره دهنده تخصصی امور تحصیلی و آموزشی

برای تماس با مشاورین ما تنها از تلفن ثابت، بدون گرفتن کد و با شماره 9099071613   تماس حاصل فرمایید. 

تماس از ساعت 8  صبح تا  12  شب  

حتي ايام تعطيل

...............................................................

 

چرا کارآفرینان ما ناموفق ولی دانشمندان ما موفقند
بیانات بسیار مهم رهبر انقلاب در حرم رضوی امسال نکته ای خاص داشت: اشاره صریح به ضعف اقتصادی ایران در سال91 و تجلیل از دانشمندان ایرانی بخاطر موفقیت در تامین نیاز کشور به اورانیوم 20درصد برای سوخت رآکتور تهران.
 لحن گلایه آمیز رهبر انقلاب از اوضاع اقتصادی در سال 91 و در عین حال تشویق ایشان نسبت به دستاورد دانشمندان ایرانی، برای هر فعال اقتصادی ایرانی می تواند محل تامل باشد و هر ایرانی میهن دوست را به این فکر و سوالات وا دارد که چرا دانشمندان ایرانی موفق اند ولی کارآفرینان ایرانی ناموفق اند؟ چرا صنعت و محصولات ما در رقابت با رقبای بین المللی حرف چندانی برای گفتن ندارد؟ چرا از نظر اقتصادی اینقدر بی غیرت شده ایم که انواع برندهای ترکیه ای و حتی اخیرا عربستانی و اماراتی در کشور ما تولید و عرضه می شوند ولی تقریبا هیچ برند ایرانی در بازار این کشورها حضور جدی ندارد؟ چرا ثروتمندان و فعالان اقتصادی انگیزه چندانی برای سرمایه گذاری تولیدی در ایران ندارند؟ چرا برخلاف اهداف سند چشم انداز، محصولات مبتنی بر فناوری پیشرفته ایرانی در بازار ما نیست؟ چرا همچنان کالای ایرانی، سمبل بی کیفیتی و کالای خارجی سمبل مرغوبیت است؟ آیا کارآفرینان ما ناتوان اند؟ آیا کارآفرینان ایرانی برخلاف دانشمندان ایرانی استعداد ندارند؟ آیا کارآفرینان ایرانی تنبل هستند؟ واقعا مشکل کجاست؟
 به نظر می رسد پاسخ همه این سوالات در یک عبارت نهفته است: «محیط نامطلوب کسب و کار در ایران»
 «محیط کسب و کار»، یک عبارت کلی و مبهم نیست بلکه تعریف روشن و شاخص هایی برای سنجش دارد: «مجموعه عوامل موثر بر اداره بنگاه ها که تقریبا خارج از کنترل مدیران بنگاه ها هستند نظیر مقررات، فرهنگ مصرفی، فساد، نرخ های ارز، تعرفه، سود بانکی و...». همه مطالعات داخلی و خارجی نشان می دهند محیط کسب و کار در ایران هم نسبت به وضع ایده آل خود و هم نسبت به سایر کشورها در وضعیت بسیار بدی قرار دارد.
 وضعیت «محیط کسب و کار» نشان می دهد کارآفرینان در یک کشور چقدر امکان سرمایه گذاری، نوآوری، فعالیت و رقابت با رقبای خارجی دارند. به تعبیر دیگر، وقتی محیط کسب و کار در ایران، در وضعیت بسیار نامساعد قرار دارد، نباید انتظار عملکردی فوق العاده از کارآفرینان کشور داشت. بخصوص در سال 91 که هم تحریم خارجی و تحریم داخلی دست به دست هم دادند و فشار را بر کارآفرینان ایرانی به حداکثر رساندند.
 نگارنده این سطور به لحاظ موقعیت شغلی، دایما با کارآفرینان ارشد کشور در تماس است. جمعبندی ارزیابی این افراد از شرایط محیط کسب و کار ایران رد سال91 را می توان در یک جمله خلاصه کرد: «ما می توانیم تحریم های خارجی را دور بزنیم ولی مقررات و رویه ها و تصمیم های نادرست دولت، دست و پای ما را بسته است». در واقع تحریم داخلی، کارآفرین ایرانی فلج کرده است نه تحریم خارجی. رهبر انقلاب این معنی را در پیام نوروزی سال92 به صراحت بیان کرده اند: «در زمینه‌ی اقتصاد البته بر مردم فشار وارد آمد، مشكلاتی ایجاد شد؛ به‌خصوص كه اشكالاتی هم در داخل وجود داشت. برخی از كوتاهی‌ها و سهل‌انگاری‌ها انجام گرفت كه به نقشه‌های دشمن كمك كرد...»
کارآفرینان ایرانی نمونه های فراوانی از این سهل انگاری ها در ذهن و سینه دارند. نظیر بی مبالاتی در تخصیص ارز برای واردات کالاهای مورد نیاز کشور بطوری که در سال سخت 91 از یک سو برای واردات خودروهای لوکس، ارز 1226 تومانی تخصیص یافت و واردکنندگان را به رانتهایی رویایی رساند و از سوی دیگر در مقطعی ارز برای واردات دارو، تخصیص نمی یافت. نمونه دیگر این سهل انگاری ها که ضربه ای سخت به محیط کسب و کار کشور وارد کرد، تغییرات ناگهانی، غیر قابل پیش بینی و غافلگیر کننده در مقررات تجارت خارجی بود. در کشوری که ناگهان ورود فهرست وسیع و بی انتهایی از کالاها ممنوع می شود بعد می گویند به تدریج کالاهایی را از این فهرست حذف و وارداتشان را آزاد می کنیم... در کشوری که در محاصره ارزی است ولی با گرانی تنقلات، ناگهان صادرات یکی از مهمترین منابع ارزی موجود را ممنوع می کنند، چگونه می توان انتظار داشت کسی سرمایه گذاری کند؟ کارآفرین ایرانی ناتوان نیست، بی استعداد هم نیست. اتفاقا خیلی هم با عرضه و باهوش است. شاهد آنکه وقتی وارد محیطی سالم و امن نظیر کانادا، استرالیا، آمریکا یا حتی همین امارات شده اند، استعدادهای کارآفرینی شان شکوفا شده است. اما در این محیط ناامن و در این وضعیت اسفبار کسب و کار که با سهل انگاری و ندانم کاری* های مسئولان اقتصاد ایران در سال91 ایجاد شده، چه کاری از دست کارآفرین ایرانی بر می آید؟ همین که تاکنون با سرمایه اش از این کشور فرار نکرده بازهم گلی به گوشه جمالش... .
 

سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 9 و 1
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
انتخاب رشته حضوری

نرخ مشاوره %30 ارزانتر از بقیه