تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071613

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

تاثیر معدل در کنکور


تاریخ :    ۱۳۹۷/۸/۱۹     بازدید :    ۳۰۱۴

در این چندسال اخیر سازمان سنجش آموزش کشور بحث تاثیر معدل در کنکور سراسری را مطرح نموده است. به طور قطع میتوان گفت که تاثیر معدل در کنکور بزرگترین تشویق و دلهره برای داوطلبین کنکور سراسری می باشد. باید اذعان داشت خبر تاثیر معدل در کنکور سراسری , برای دانش آموزانی که در مقطع سوم دبیرستان و یا قبل تر مشغول به تحصیل هستند و در حال برنامه ریزی برای حضور در کنکور میباشند , حائز اهمیت میباشد. در مقاله ذیل تلاش بر این شده که با ارائه توضیحاتی مختصر, تا جایی که امکان دارد از نگرانی های داوطلبان کنکور کاسته تا قادر باشند با خیالی آسوده منابع مناسب برای کنکور را تهیه و پس از برنامه ریزی کنکور  برای شرکت در این بزرگترین چالش زندگیشان خود را اماده و مهیا سازند.


میزان تاثیر معدل در کنکور 98مهمترین مسئله این است که در آزمون سراسری سال ۹۸  تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر ۳۰ درصد و ۲۰ درصد تاثیر قطعی ۱۰ درصد با تاثیر مثبت اعمال میشود.که در تاریخ 15 آبان این قانون تغییر کرد و تاثیر معدل در کنکور 98 به صورت 30 درصد تاثیر مثبت خواهد بود که متن اطلاعیه به شرح زیر است:


بدين‌وسيله به اطلاع تمامي داوطلبان آزمون سراسري مي‌رساند، مصوبات چهاردهمين جلسه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو مورخ 97/08/14 درخصوص ميزان و نحوه تاثير سوابق تحصيلي و نحوه پذيرش به شرح ذيل است:

1-در آزمون سراسري سال 1398، میزان تاثیر سوابق تحصیلی، حداكثر 30 درصد و با تاثیر مثبت اعمال مي‌شود به‌ طوريكه:

الف- آن دسته از ديپلمه‌هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشي جديد (3-3-6) اخذ نموده­ و امتحانات دروس پايه دوازدهم آن‌ها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد 3-3-6) به ميزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره‌كل نهايي آنان لحاظ ­مي‌شود.

ب- آن دسته از ديپلمه‌هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را از سال 1384 الي 1397 در نظام آموزشي قبلي اخذ نموده­ اند و امتحانات يك‌ يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه يازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تاثير مثبت و داوطلبان داراي مدرك پيش‌دانشگاهي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني، علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش‌دانشگاهي خود را از سال تحصيلي 91-1390 اخذ نموده‌اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود دوره پيش‌دانشگاهي (پايه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تاثير مثبت اعمال مي‌شود. در مجموع ميزان تاثير سوابق تحصيلي حداكثر 30 درصد است و به صورت تأثير مثبت در نمره‌كل نهايي آنان لحاظ ­مي‌شود.

ج- سایر دیپلمه‌ها (غير از بندهاي الف و ب) مشمول اعمال سوابق تحصيلي نيستند.

2- حداقل 85 درصد ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز و موسسات آموزش عالي كشور از سال 1398 به بعد «صرفاً باسوابق تحصيلي» و خارج از فرايند آزمون سراسري انجام مي‌شود. آيين‌نامه اجرايي اين مصوبه حداكثر تا يك‌ماه آينده در سازمان سنجش آموزش كشور تهيه و پس از تصويب در شوراي سنجش و پذيرش دانشجو و قبل از شروع ثبت‌نام آزمون سراسري سال 1398 اطلاع‌رساني خواهد شد.

3- ميزان و نحوه تاثير سوابق تحصيلي براي پذيرش رشته‌هاي با آزمون در آزمون سراسري سال 1399 و بعد از آن، حداكثر ظرف يك ماه توسط كارگروه بررسي و جمع‌بندي و پس از تصويب در شوراي سنجش و پذيرش دانشجو اطلاع‌رساني خواهد شد. 


تاریخچه ای درباره تاثیر معدل در کنکور 98


دانش آموزانی شامل تاثیر معدل در کنکور سراسری می باشند که در رشته های تجربی , انسانی , علوم و معارف اسلامی و ریاضی که در یک یا چندین درس خود به صورت امتحان نهایی , کشوری یا سراسری داده باشند.

تاثیر معدل در کنکور تا پیش از سال 94 به صورت مثبت بوده و این بدان معناست که اگر دانش آموزی معدل پایینی کسب نموده بود قادر بود با خیال راحت در کنکور شرکت نموده ومعدل پایینش به هیچ عنوان تاثیر منفی روی رتبه کنکورش نمی گذاشت.

با قطعی شدن تاثیر معدل در کنکور سراسری در سال 94 دانش آموزانی که معدل پایینی داشتند و در کنکور شرکت کرده بودند آن سال لطمه بزرگی براثر تاثیر معدلشان به نتیجه کنکورشان وارد شد. چیزی که از شواهد امر پیدا بود تاثیر معدل در کنکور سراسری 95 خبر از تاثیر قطعی معدل در کنکور 95 داشت که این تاثیر تقریبا سهمی برابر با 25 درصد از کل کنکور برای معدل دیپلم و همچنین معدل پیش دانشگاهی سهمی حدودا به میزان 5 درصد از سهم کنکور را در بر میگرفت. بر مبنای شکایت خانم فاطمه کریمی در همان سال جاری , رائی بر مبنای لغو تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 95 توسط دیوان عدالت اداری صادر شد. اما در سال 95 در نهایت تاثیر مثبت معدل کتبی سال سوم دبیرستان در کنکور سراسری 95 به تصویب رسید. در سال تحصیلی بعدی و در راستای ثبت نام کنکور سراسری 96 , معدل دبیرستان با 25 درصد تاثیر مثبت و معدل پیش دانشگاهی با 5 درصد تاثیر مثبت در کنکور  اعمال خواهد شد.

معنی مفاهیم تاثیر مثبت و تاثیر قطعی در تاثیر معدل در کنکور 98 چیست؟


همانطور که مشاهده نمودید در قسمت های قبلی این مقاله در مورد مفاهیم تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری صحبت نمودیم. به احتمال فراوان عده کثیری از داوطلبین تنها این نام ها را  شنیده اند و درک دقیق و قطعی ای از ان ها ندارند. در این قسمت از مقاله تصمیم بران داریم که مختصر در مورد مفاهیم آن توضیحاتی را ارائه نماییم.

تاثیر معدل کتبی در کنکور 98 به حالت مثبت و به میزان 15 درصد و تاثیر معدل دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی , به طور مثبت و به میزان 5 درصد در کنکور سراسری 98 می باشد, این جمله بدان معناست که معدل های پیش دانشگاهی و دیپلم در قبول شدن متقاضیان تاثیر مثبت دارد و تنها به سود دانش آموزان عمل می نماید. و در این بین برای این که بتوان این موضوع را بهتر توضیح دهیم می بایست مفهوم تراز را برای شما توضیح بدهیم. بر مبنای پاسخ های غلط , نزده و درستی که هر یک از دانش آموزان برای هر یک از دروس در کنکور سراسری یک نمره یا تراز محاسبه میگردد. که این تراز با میانگین درصد های کلیه متقاضیان کنکور در ان درس نسبتی مستقیم دارد. به همین روش یک تراز هم برای نمره نهایی برای هر یک از دانش آموزان محاسبه میگردد. این تراز نیز رابطه مستقیمی با نمرات نهایی متقاضیان کنکور در ان درس دارد. در صورتی که بخواهیم به زبانی ساده تر توضیح دهیم اگر تراز و یا نمره دانش آموزان بر مبنای درصدی در ان درس کسب کرده از تراز یا نمره دانش آموز بر مبنای نمره امتحان نهایی اش کمتر باشد پس نمره نهایی اش در ان درس تاثیری مثبت بر نمره کل او در ان درس خواهد گذاشت پس بهاین واسطه معدل شما تاثیر گذار خواهد شد ولی در صورتی که نمره یا تراز شرکت کننده به واسطه ی درصدش در کنکور از نمره یا ترازش بواسطه نمره نهایی بیشتر شود بنابراین نمره نهایی این شرکت کننده قادر نخواهد بود تاثیر مثبتی بر تراز  کل این شرکت کننده داشته باشد بنابر این معدل هیچگونه تاثیری بر نتیجه این داوطلب نخواهد داشت ( باید متذکر شویم که محاسبه دقیق کمی پیچیده تر و تاثیر  کلیه دروس احتساب میشود, اما در کل میبایست گفت به همین روش توضیح داده شده محاسبه می شود )

تاثیر قطعی معدل نیز بدین گونه می باشد که در هر دو حالت , به این معنا که در صورت بهتر شدن تراز یا بدتر شدن تراز در صورتی در آمار قبولی در نظر می گیرند که به ضرر دانش آموز نباشد باید اذعان داشت به احتمال فراوان تاثیر مثبت معدل در کنکور 98 را خواهیم دید. این نکته را نیز باید متذکر شویم که تاثیر معدل تنها در کارنامه اولیه کنکور سراسری و رتبه شرکت کننده اثر گذار میباشد و هیچ اثری در انتخاب رشته کنکور 98 ندارد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مطلب با مشاورین صدای مشاور تماس حاصل نمایید  

تماس از تلفن ثابت بدون کد ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۳

 پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب ( حتی ایام تعطیل )


** به امید روزهایی بهتر و آینده ای بدون پشیمانی از انتخاب های ناآگاهانه گذشته **


سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 7 و 2
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
انتخاب رشته حضوری

نرخ مشاوره %30 ارزانتر از بقیه