تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از استان تهران 9092301612

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071611

تماس با خط همراه اول 99225595

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

کسر خدمت ۶ ماهه برای فعالان در سازمان‌های مردم‌ نهاد


تاریخ :    ۱۳۹۶/۱۲/۱۵     بازدید :    ۵۷۲

 با توافق وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل نیروهای مسلح، جوانان فعال در سازمان‌های مردم‌نهاد، می‌توانند تا ۶ ماه کسری خدمت دریافت کنند که این میزان کسری در شرایط خاص قابل افزایش هم وجود دارد

کسر خدمت ۶ ماهه برای فعالان در سازمان‌های مردم‌نهاد

یکی از مهمترین موضوعاتی که در دوره جدید معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به طور جدی مورد پیگیر ی قرار گرفت، مساله خدمت سربازی جوانان به ویژه جوانان فعال در سازمانهای مردم نهاد و تشکلهای اجتماعی بود که متولی جدید این معاونت از آنها تحت عنوان «نخبگان اجتماعی» نام می برد.

نخستین زمزمه ها در این زمینه همزمان با آغاز مذاکرات وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل نیروهای مسلح در آبان ماه به گوش رسید. محمدمهدی تندگویان در ۲۳ آبان ماه با تاکید بر ضرورت اجرای جدی طرح سرباز مهارت گفت:  امیدواریم در صورت انعقاد تفاهم نامه با ستاد کل نیروهای مسلح بتوانیم برای سمن‌های فعال در حوزه اشتغال و کارآفرینی امتیازاتی مانند کسر از خدمت و سربازی امریه را اجرا کنیم.

مشاوره تلفنی شرایط کسر خدمت ۶ ماهه برای فعالان در سازمان‌های مردم‌ نهاد

تماس با تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره:

9099071611

تماس با موبایل همراه اول:

99225595

تندگویان همچنین در ادامه و با جدی تر شدن مذاکرات با ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد کسانی که در تشکل‌ها به‌ ویژه تشکل‌هایی که در زمینه کارآفرینی فعالیت می‌کنند، می‌توانند از امتیاز کسر خدمت و امریه سربازی استفاده کنند.

با برگزاری جلساتی میان وزیر ورزش و جوانان و سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلخ رفته رفته ابهامات این طرح کلی زدوده شد به طوری که در دی ماه تسهیلاتی چون کسری خدمت، امریه سربازی و کسب مهارت دردوره خدمت برای نخبگان اجتماعی و تشکلهای اجتماعی در نظر گرفته شده است.

مدیر کل طرح های ملی جوانان هم  با بیان اینکه در گذشته نخبگان علمی تسهیلاتی در سربازی داشتند، تاکید کرد: ما معتقدیم نخبگان اجتماعی فرهنگی و کارآفرین باید بتوانند از تسهیلاتی در دوره سربازی برخوردار شوند تا در کنار سربازی، فعالیتهای اشتغالزایی خود را ادامه دهند. معتقدیم باید مرز نخبگی جابجا شود و تمرکز فقط روی نخبه علمی نباشد.

اگرچه از همان زمان هم ابهاماتی در خصوص افراد مشمول به عنوان نخبه اجتماعی مطرح بود، اما در نهایت این قرعه به نام افراد فعال در سازمانهای مردم نهاد و تشکلهای اجتماعی افتاد تا از کسری خدمت و امریه برخوردار شوند.

در نهایت پس از برگزاری چندین جلسه و مذاکرات فشرده میان وزیر ورزش و جوانان و سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، توافقی که ماهها جوانان فعال در تشکلهای اجتماعی چشم انتظار آن بودند به نتیجه رسید.

محمدمهدی تندگویان در همین رابطه گفت: از چند ماه پیش قولی به جوانان داده بودیم و به دنبال عملی کردن آن تا پایان سال بودیم تا بتوانیم تسهیلاتی در جهت خدمت سربازی جوانان فعال در تشکلهای اجتماعی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در نهایت با توافق ستاد کل نیروهای مسلح توانستیم یک سری مشوق برای تشکلها به ویژه تشکلهای فعال در حوزه اشتغال داشته باشیم که این توافقنامه ساعاتی پیش نهایی شد و به امضای وزیر ورزش و جوانان و سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رسید. به عبارتی این توافقنامه یک امتیاز برای جوانان است تا بتوانیم جوانان علاقمند را در تشکلها جذب کنیم و به طور خاص جوانان در مناطق روستایی و محروم را به کار تشکیلاتی در حوزه های اجتماعی و کارآفرینی ترغیب کنیم.

معاون وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: براساس این توافقنامه برای جوانان فعال در سازمانهای مردم نهاد کسر شش ماه خدمت پیش بینی شده است. به عبارتی این جوانان می توانند شش ماه از خدمت خود را در تشکلهای اجتماعی بگذرانند. 

جوانان روستایی کسر خدمت بیشتری می گیرند

تندگویان گفت: این میزان کسری خدمت در شرایطی قابل افزایش است. به طوری که یک کارگروه در این توافقنامه تشکیل شده تا در موارد کارآفرینی های خاص جوانان به ویژه در مناطق محروم و روستایی، در مورد میزان کسری بیش از شش ماه به توافق برسند. با این اقدام در نظر داریم با ایجاد اشتغال در مناطق روستایی جلوی مهاجرت جوانان با شهرها هم تا حدی گرفته شود . از سوی دیگر به ثبت تشکلهای اجتماعی در مناطق روستایی کمک کنیم.

وی در خصوص تعداد جوانان مشمول این توافقنامه افزود: برای جوانان مشمول این توافقنامه سقفی در نظر نگرفته ایم. هر سال حدود ۴۰۰ هزار نفر مشمول خدمت سربازی داریم که هر کدام از مشمولان که عضو سازمانهای مردم نهاد باشند و این مساله به تایید وزارت ورزش و جوانان برسد، میتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

معاون ساماندهی امور جوانان گفت: موضوع سرباز معلم جزو تعهداتی است که ستاد کل نیروهای مسلح به دنبال آن است اما از سوی دیگر وزارت ورزش و جوانان هم تعهد داده است تا در حوزه سرباز معلم، سربازانی را که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح معرفی می شوند ددر حوزه ورزش و نگهداری از اماکن ورزشی آموش دهد تا تخصص لازم را کسب کنند.

سازمان های مردم نهاد

سازمان های مردم نهاد یا سمن یا ان جی او NGO به اشکال مختلف در سراسر جهان استفاده می شود و با توجه به معنای آن به انواع گوناگون سازمان ها اشاره می‌ کند. آسمونی در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد سازمان های مردم نهاد برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

سازمان مردم‌نهاد، در کلی‌ترین معنایش، به سازمانی اشاره می‌کند که مستقیماً بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود، اما نقش بسیار مهمی به‌عنوان واسطه بین فردْفردِ مردم (اتم‌های اجتماع) و قوای حاکم و حتی خود جامعه ایفا می‌کند.

بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد غیرانتفاعی نیز هستند. بودجهٔ این سازمان‌ها ازطریق کمک‌های مردمی، سازمان‌های دولتی، توسط خود دولت یا ترکیبی از طرق مذکور تأمین می‌شود. بعضی از سازمان‌های مردم‌نهاد نیمه‌مستقل (QUANGOs) وظایف و کارهای دولتی را نیز انجام می‌دهند. برخی از این سازمان‌ها هیچ علاقه‌ای به سیاست ندارند؛ این در حالی است که برخی از آنها به‌منظور تأمین منافع اعضای خود صرفاً به لابی‌گری در دولت می‌پردازند.

از آنجا که اصطلاح «سازمان مردم‌نهاد» بسیار کلی است، بسیاری از این سازمان‌ها ترجیح می‌دهند از اصطلاح سازمان داوطلبانهٔ خصوصی (PVO) یا سازمان توسعهٔ خصوصی (PDO) استفاده کنند.

گزارش تهیه‌شده توسط سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۵ درخصوص حکومت جهانی، نشان می‌داد که در آن زمان قریب به ۲۹٬۰۰۰ سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی وجود داشته‌است. تعداد سازمان مردم‌نهاد داخلی کشورها حتی از این رقم نیز بالاتر بوده‌است: حدود ۲میلیون سازمان غیردولتی در ایالات متحدهٔ آمریکا فعالیت می‌کنند که بیشتر آنها در ۳۰ سال گذشته تشکیل شده‌اند. روسیه نیز ۴۰۰۰ سازمان مردم‌نهاد دارد. در هندوستان ۲ میلیون سازمان مردم‌نهاد وجود دارند. روزانه چندین مورد از این سازمان‌ها ایجاد می‌شوند. تنها در کنیا، قریب به ۲۴۰ سازمان مردم‌نهاد در هر سال تأسیس می‌شود.

 

تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران

در ایران به آن سازمان مَردُم‌نَهاد (به اختصار: سَمَن) یا تشکل غیردولتی می‌گویند که به نظر می‌رسد باتوجه به بافت حکومت در ایران، که «دولت» بخشی از قوای حاکم می‌باشد، بهتر است از معادل سازمان غیرحکومتی استفاده شود.

سازمان‌های مردم‌نهاد، اساساً با تأکید بر ۳ اصل داوطلبانه، غیرانتفاعی و غیرسیاسی تشکیل و تأسیس می‌شوند. بودجهٔ سازمان‌های مردم‌نهاد از راه‌های ذیل تأمین می‌گردد:

 • کمک و هدایای مردمی
 • وقف و حبس
 • کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی
 • کمک‌های مالی از سازمانهای بین‌المللی (با رعایت مقررات مربوطه)
 • وجوه حاصل از فعالیت‌های سازمان و انجام پروژه در چارچوب اهداف و اساسنامه و آیین‌نامهٔ سازمان
 • حق عضویت در سازمان

بدیهی است هر مؤسسه یا بنیاد غیردولتی با توجه به نیاز اعضای خود، موضوع فعالیت مشخصی را پی می‌گیرد؛ موضوعاتی مانند: دین، آموزش، بهداشت، محیط زیست، اشتغال، فرهنگ، هنر، جوانان، کودکان، زنان، سالمندان و یا موضوعات تخصصی و علمی.

به عقیدهٔ بعضی از صاحب‌نظران، تشکل‌های مردم‌نهاد به چندین دلیل ممکن است شکل بگیرند که مهم‌ترین آنها:

 • اهداف انسان‌دوستانه
 • احساس نیاز یا تجربهٔ شخصی در برخورد با معضلات اجتماعی
 • دستورها و سفارش‌های بزرگان در نیکوکاری و حرکت‌های انسان‌دوستانه

تشکل‌های غیردولتی برای ادامهٔ فعالیت خود نیازمند ویژگی‌هایی هستند که ضامن بقا و موفقیت آنهاست که می‌توان به رئوس آن اشاره کرد:

 • خودجوشی و نیاز طبیعی
 • اهداف مشترک اعضا
 • قانونمندی
 • برنامه و فعالیت مدون
 • مشارکت و جلب مشارکت (عضوپذیری)
 • استقلال

تعریف سازمان مردم نهاد در “آئین‌نامه اجرایی تأسیس و فعالیت سازمانهای غیردولتی”(تصویب نامه شماره27862/ت31281هـ 8/5/84 هیأت وزیران): «سازمان غیردولتی به تشکلهایی اطلاق می‌شود که توسط گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیرحکومتی به صورت داوطلبانه با رعایت مقررات مربوطه تأسیس شده و دارای اهداف غیرانتفاعی و غیرسیاسی می باشد. موضوع فعالیت سازمان مشتمل بریکی ازموارد علمی ، فرهنگی ، اجتماعی ، ورزشی ، هنری ، نیکوکاری وامورخیریه ، بشردوستانه ، امورزنان ، آسیب دیدگان اجتماعی ، حمایتی ، بهداشت و درمان ، توانبخشی ، محیط زیست ، عمران وآبادانی و نظایرآن ، یا مجموعه ای ازآنها می باشد.

سابقهٔ تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران

مساجد، تکایا، هیئت‌های مذهبی و قهوه‌خانه‌ها را نهادهای غیردولتی سنتی قدیمی می‌دانند وپس ازآن صندوق‌های قرض الحسنه، خیریه‌ها، انجمن‌های اسلامی وحتی دوره‌های فارغ‌التحصیلی در دوران بعدتر و سپس اتحادیه‌ها، اصناف و نظام‌های صنفی ومهندسی و غیره، شکل‌های جدیدتر نهادهای مدنی هستند که البته رفته‌رفته بایستی از دست مدیران نیمه‌دولتی خارج شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مطلب با مشاورین صدای مشاور تماس حاصل نمایید 

برای مشاوره با مشاوران سامانه صدای مشاور از استان تهران با شماره 9092301612 تماس بگیرید 

تماس از تلفن ثابت سراسر ایران بدون گرفتن کد : 9099071611

تماس از خط همراه اول :99225595 

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری تماس به علت شلوغی خطوط چند بار تلاش نمایید 

به امید روزهایی بهتر و آینده ای بدون پشیمانی از انتخاب های گذشته

کلمات کلیدی :

سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 2 و 3
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
به پرداخت ملت