تماس از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب

تماس با تلفن ثابت از استان تهران 9092301612

تماس با تلفن ثابت از تمام کشور 9099071611

تماس با خط همراه اول 99225595

banner

صدای مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی
سامانه صدای مشاور تحصیلی

معافیت تحصیلی برای مشمولانی که غیرمجاز از کشور خارج شدند


تاریخ :    ۱۳۹۷/۱۰/۱۸     بازدید :    ۸۱
افراد زيادي هستند که قبل از رسيدن به سن قانوني، به‌دلايل مختلف از جمله تحصيل، از کشور خارج شده‌اند و پس از بازگشت به کشور سوالات زيادي درباره سربازي و شيوه گذراندن اين دوره براي آنها وجود دارد؛ ميزان دفعات بازگشت به کشور، سنوات تحصيلي، ... از جمله مهم‌ترين اين سوال‌ها است.
قبل از سن مشموليت با عنايت به اينكه سن مشموليت از ابتداي ماه 18 سالگی تمام مي باشد ،لذا خروج اشخاص قبل از سن مشموليت نياز به اخذ مجوز ندارد. به عنوان مثال متولد 78/05/04 از تاريخ 96/05/01 به عنوان مشمول محسوب مي شود وخروج وي تا 96/05/01 نياز به مجوز سازمان وظيفه عمومي ندارد.
دانش آموزان و دانشجويان خارج از كشور در صورت فراغت ، اخراج ويا ترك تحصيل اينگونه مشمولان حداكثر 1 سال از تاريخ وقوع فراغت ، اخراج يا ترك تحصيل فرصت معرفي خود به وظيفه عمومي را خواهند داشت. سنوات تحصيل دردانشگاه هاي خارج از كشور همانند دانشگاه هاي داخل كشور مي باشد وفرقي باهم ندارند.

 شرايط کلي مشمولان براي خروج از کشور 

الف : مشمول فاقد غيبت باشد. 
ب : داراي معافيت تحصيلي بوده و وضعيت تحصيلي مشخصي داشته باشد. 
پ : در سنوات اوليه تحصيلي و يا سنوات ارفاقي ( داراي مجوز سنوات ارفاقي ) باشند . 
ت : مشمولاني که تحصيل آنان به اتمام رسيده است ( فارغ التحصيل ، انصراف ، اخراج و ترک تحصيل منجر به اخراج ) باشند . 
ث: براي مراجعت به موقع به کشور وثيقه مورد نياز را بسپارند . 
ج: ارائه گواهي اشتغال به تحصيل براي دانش آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور براي دانشجویان.


فرآيند رسيدگي به درخواست خروج از كشور مشمول

الف: ارائه اشتغال به تحصيل (دانشجويي و دانش آموزي ) به همراه وثيقه سفر مربوطه به وظيفه عمومي محل استقرار دانشگاه يا سكونت مشمول . 
ب: صدور وارسال مجوز خروج از كشور توسط سامانه وظيفه عمومي به پليس گذرنامه ناجا. 
پ: صدور گذرنامه يا تمديد آن توسط گذرنامه ناجا.
در چه مقطع تحصيلي مي توانيم براي ادامه تحصيل در خارج از کشور مجوز بگيريم؟
طبق ماده (35) قانون خدمت وظيفه عمومي ، مشمولين ديپلم که حداکثر يک سال پس از فراغت از تحصيل در يکي از دانشگاه ها وموسسات آموزش عالي داخل يا خارج از کشورکه موردتاييد وزارتخانه هاي علوم و بهداشت مي باشند، پذيرفته شوند تا زماني که وفق تبصره (1) ماده (33) به تحصيل اشتغال دارند ، مي توانند مشروط به اينکه داراي غيبت غير موجه نباشند از معافيت تحصيلي استفاده نمايند ، صدور معافيت تحصيلي خارج از کشور ماده فوق ، با سپردن وثيقه کامل امکان پذير مي باشد.

نکات قابل توجه 

مدت اعطايي جهت سفرهاي مطالعاتي حداكثر براي دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد 6 ماه ودانشجويان مقطع دكتري 12 ماه مي باشد. ضمناٌ در اين مدت ورود و خروج مشمول به داخل کشور براي موارد ضروري با ارائه درخواست و موافقت وظيفه عمومي بلامانع است .
دربازگشت از سفر هاي خارج از كشور با مشمولاني كه به موقع به كشور وارد شده ليكن با تاخير خود را به وظيفه عمومي معرفي نموده اند محدوديت خروج مجدد براي آنها لحاظ نمي گردد . و صرفا در صورت عدم ورود به موقع به داخل کشور ، حسب مورد ضبط وثيقه يا محدوديت خروج مجدد به مدت 6 ماه اعمال مي گردد . از شش ماه تا يكسال از خروج مجدد ايشان جلوگيري خواهد شد .
مشمولي كه با صدور مجوز به خارج از كشور سفر نموده ودر موعد مقرر به كشور بازنگشته است معاونت موظف است مراتب را به متعهد و يا سازمان مربوط اعلام و اقدامات لازم براي اخذ مبلغ تضمين و لغو تعهد را به عمل آورده ، در اين صورت پذيرش تعهد مجدد از اين گونه افراد مجاز نخواهد بود . و درمورد سازمانها ، چنانچه تعداد عدم مراجعت به بيش از 10 درصد برسد ضمانت آنها معتبرنخواهد بود . وديعه وي به نفع دولت ضبط خواهد شد ودرصورت ورود به غيبت همانند ساير غايبين با آنان رفتار مي شود .
فرزندان ايرانيان مقيم خارج از كشور،چنانچه هنگام ورود به سن مشموليت (ماه تولد 18 سال تمام) درمدارس ايراني يا مدارس خارجي مورد تاييد وزارت آموزش وپرورش مشغول به تحصيل در مقطع متوسطه باشند مي توانند از معافيت تحصيلي استفاده نمايند.
تحصيل در دوره هاي زبان در خارج از كشور براي ورود به دانشگاه درشمول معافيت تحصيلي قرار نمي گيرند.
مشمولاني كه در مقاطع كارشناسي يا بالاتر در دانشگاه هاي داخل كشور فارغ التحصيل شده باشند به شرط عدم ورود به غيبت وسپري نشدن بيش از يكسال از تاريخ فراغت از تحصيل با سپردن تضمين لازم مي توانند از اين معافيت استفاده نمايند.(وديعه لازم فعلا 20ميليون تومان وجه نقد مي باشد.)


نحوه اقدام براي بهره مندي از سنوات ارفاقي 

درصورتيکه کميسيون موارد خاص دانشگاه با ادامه تحصيل دانشجو در سنوات ارفاقي موافقت نمايد ، دانشجو مي بايست ، حداکثر سه ماه پس از اتمام سنوات اوليه (لازم به ذکر است قبل از سه ماه درخواست بايد ثبت شود )از طريق دفاترخدمات الکترونيک انتظامي ( پليس+10 )درخواست خود را ثبت نمايد. 
چنانچه دانشجو تا پايان ترم اول سنوات ارفاقي موفق به فراغت از تحصيل نگردد با ادامه تحصيل وي به شرطي در ترم دوم سنوات ارفاقي موافقت خواهد شد، که حداقل تعداد واحدهاي درسي معيني (15 واحد) را درترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، که اين واحدهاي پاس شده براي مقاطع مختلف متفاوت است.
چنانچه دانشجو نتواند تا پايان يکسال سنوات ارفاقي نيز فارغ التحصيل شود، صرفا در صورت داشتن پيشرفت تحصيلي در سنوات ارفاقي و امکان فراغت از تحصيل طي مهلت معرفي براي تعيين تکليف وضعيت خدمتي ، با درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در دفاترخدمات الکترونيک انتظامي ( پليس+10) ، پس از احراز شرايط ، صدور مجوز ادامه تحصيل در مهلت معرفي بدون لحاظ غيبت فراهم خواهد شدلازم به ذکر است در صورت قبولي در مقاطع بالاتر امکان ادامه تحصيل براي اين افراد وجود ندارد .
از اول آذر ماه سال96 ، دانشجويان دانشگاه هاي داخل کشور موظف هستند حداکثر ظرف مدت 6 ماه نسبت به اخذ معافيت تحصيلي يا مجوز ثبت نام موقت اقدام نمايند در غير اين صورت امکان ثبت درخواست معافيت تحصيلي وجود نداشته و مشمول فاقد شرايط شناخته مي شود، همچنين دانشجوياني که در خارج از کشور مشغول به تحصيل شده اند بايد حداکثر تا پايان سال اول تحصيلي نسبت به دريافت معافيت تحصيلي خود اقدام نمايند، در اينصورت مجاز به ادامه تحصيل نبوده و پس از گذشت مهلت معرفي به عنوان مشمول غايب شناخته مي شوند.

 شرايط صدور معافيت تحصيلي براي دانش‌آموزاني که قبل از سن مشموليت از کشور خارج شده‌اند

چنانچه دانش‌آموز قبل از سن مشموليت مقيم خارج از کشور باشد، بايد با اخذ گواهي اشتغال به تحصيل از دبيرستان مربوطه و تاييد آن توسط نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در محل اقامت، مدارک را به مرکز امور بين‌الملل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش ارسال و پس از درخواست معافيت تحصيلي اين وزارت‌خانه، در صورت تاييد سازمان وظيفه عمومي معافيت تحصيلي صادر شود.

چنانچه مشمولي به منظور خروج از کشور به مدت بيشتري نياز داشته باشد، اين مدت در صورت پيشنهاد وزارت علوم و موافقت سازمان وظيفه عمومي ناجا تا ? ماه ديگر نيز قابل تمديد خواهد بود. نحوه رسيدگي به درخواست مشمولان خارج از کشور 

مشمول بايد با مراجعه به نمايندگي يا کنسول‌گري دولت جمهوري اسلامي ايران در کشور محل اقامت، مدارک خود را ارائه کند تا پس از بررسي و تاييد وزارت امور خارجه، مدارک را براي بررسي و اقدامات لازم به سازمان وظيفه عمومي ناجا ارسال کنند.

تردد مشمولين خارج از کشور

با عنايت به ابلاغيه جديد ستاد کل نيرو هاي مسلح، تسهيلات مربوط به تردد مشمولين مقيم خارج از کشور به شرح ذيل اعلام مي گردد:
1- کليه مشمولين که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند مي توانند پس از درج مهر ويژه مشمولين در گذرنامه، به مدت سه ماه و حداکثر دوبار در سال به کشور تردد نمايند.
(توجه) در صورتيکه مشمول با اجازه سازمان نظام وظيفه عمومي جهت ادامه تحصيل از کشور خارج شده باشد، مدت تحصيل به عنوان اقامت در خارج از کشور لحاظ نمي گردد و مدت اقامت پس از پايان تحصيلات و ورود به غيبت ملاک مي باشد.
2- کليه مشمولين غايب مقيم خارج از کشور که بيش از 8 سال غيبت دارند صرفاً تا پايان سال جاري ( 1396/12/29) مي توانند به کشور تردد نمايند ، لذا تا قبل از تاريخ فوق بايد نسبت به تعيين وضعيت خدمت نظام وظيفه با پرداخت جريمه يا انجام خدمت دوره ضرورت اقدام نمايند.
3- مهر خروج ويژه مشمولين بر اساس سال تولد مشمول و طبق جدول ذيل درج مي گردد.
سال تولد مشمولين مهلت تردد
مشولين داراي کمتر از 5 سال غيبت 1400/12/29
مشولين داراي 5 سال غيبت 1399/12/30
مشولين داراي 6 سال غيبت 1398/12/29
مشولين داراي 7 سال غيبت 1397/12/29
مشولين داراي 8 سال غيبت و بيشتر اقدام براي خريد خدمت
4- مشموليني که قبلاً نسبت به دريافت مهر خروج مشمولين اقدام نموده اند و در مهر مزبور " ..دارنده گذرنامه مجاز است تا اطلاع ثانوي .. از مرزهاي مجاز خارج شود..." قيد گرديده است فقط تا پايان سال 1396 مي توانند از اين مهر استفاده کرده و بعد از آن بايد نسبت به اخذ مهر جديد اقدام نمايند. در صورتيکه اين افراد متولد 1371 به بعد باشند مي توانند قبل از پايان سال 1396 نسبت به دريافت مهر جديد بر اساس جدول فوق اقدام نمايند.
5- افراد مشمولي که داراي 50 سال تمام باشند از خدمت نظام وظيفه معاف بوده و شناسنامه عکس دار آنان به منزله کارت معافيت خدمت مي باشد.
6-کليه مشمولين متولد سالهاي 1346 لغايت 1354 مشمول عفو رهبري بوده و مهر خروج ويژه مشمولين به آنان تعلق نمي گيرد. اينکونه متقاضيان با تکميل مدارک مربوطه به نمايندگي مراجعه و پس از تاييد از طريق اخذ وکيل و يا شخصاً با مراجعه به پليس 10+ نسبت به اخذ کارت معافيت از خدمت نظام وظيفه اقدام نمايند.
7- محل اقامت در گذرنامه متقاضيان مهر خروج ويژه مشمولين مي بايستي خارج از کشور باشد. درصورتيکه درگذرنامه، کشور محل اقامت ايران درج شده باشد ابتدا نسبت به تعويض گذرنامه اقدام و سپس درخواست مهرخروج مشمولين گردد.
8- کساني که از مهر خروج دانشجوئي استفاده مي نمايند با عنايت به داشتن معافيت تحصيلي نبايستي از مهر خروج مشمولين غايب استفاده نمايند.
9- افرادي که در سالهاي آينده به سن مشموليت مي رسند در اوايل هر سال مي بايست آخرين قوانين مربوط به خدمت نظام وظيفه را از نمايندگي بررسي نمايند.
مدارک مورد نياز :
1.تکميل يک برگ فرم اجازه خروج مشمولين 
2.ارائه اصل گذرنامه ايراني
3.گذرنامه يا مدارک ديگر که نشانگر اقامت بيش از سه سال در خارج از کشور باشد.ملاحظات:
به منظور جلوگيري از بروز مشکلات اداري و اتلاف وقت، قبل از مسافرت به کشور نسبت به اخذ اجازه خروج ويژه مشمولين به نمايندگي کنسولي محل اقامت خود مراجعه نمايند طبق قانون جديد نظام وظيفه هر فرد ذکور ايراني از اول ماهي که طي آن به 18 سال تمام مي رسد، مشمول خدمت وظيفه عمومي مي باشد (سال مشموليت = سال تولد + 18) به طور مثال متولدين 06/30/ 1377 صرفاً تا پايان مرداد ماه 1395 مجاز به خروج از کشور بوده و لازم است براي اخذ مجوز مذکور در شهريور ماه 1395 اقدام نمايند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مطلب با مشاورین صدای مشاور تماس حاصل نمایید 

برای مشاوره با مشاوران سامانه صدای مشاور از استان تهران با شماره 9092301612 تماس بگیرید 

تماس از تلفن ثابت سراسر ایران بدون گرفتن کد : 9099071611

تماس از خط همراه اول :99225595 

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری تماس به علت شلوغی خطوط چند بار تلاش نمایید 

به امید روزهایی بهتر و آینده ای بدون پشیمانی از انتخاب های گذشته


سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
 
نام *
 
ایمیل *
 
پیام شما *
سوال امنیتی جمع اعداد 5 و 6
 
   

سوالات کاربران
printerنسخه قابل چاپ
به پرداخت ملت